Do czego doprowadzi świat rozwój nauk medycznych?
Jak będzie wyglądał świat, z którego pousuwamy ból fizyczny? Czy konwencjonalne szpitale znikną? Czy zawód lekarza stanie się jednakowo archaiczny, jak bednarza czy kołodzieja? Prezentowany dobór esejów i artykułów Jana Niżnikiewicza demonstruje wielki przegląd koncepcji, teorii i metod leczenia stosowanych na przestrzeni tysiącleci rozwoju nauk medycznych na całym świecie. Autor, praktykujący lekarz i specjalista w zakresie neurologii, z ciekawością i krytycznym dystansem właściwym naukowcom prowadzi czytelników przez kręte drogi medycyny od starożytności po czasy współczesne. Fascynujący wykład w sposób systematyczny prowadzi do rozważań nad przyszłością ludzkości w kontekście rozwoju nowych technice i widma nanorewolucji. Czy powinniśmy się bać medycyny przyszłości?
Zalew medialnych wiadomości mówiących o zdobyczach lub triumfach medycyny sprawia wrażenie, że oto my, ludzie, stoimy u progu nieśmiertelności, a choroby i cierpienia znajdą się niebawem na śmietniku historii. Nieustannie, wbrew prawom biologii, podnosi się kult młodego, rozciągliwego ciała, tężyzny fizycznej i sprawności seksualnej, wmawiając ludziom, iż jeśli tylko zastosują się do coraz to nowszych, szeroko reklamowanych poprzez internet i media zaleceń i przepisów, będą żyli nieskończenie długo.
Tymczasem rzeczywistość mimo wysiłków mediów i koncernów reklamowych wcale nie pokazuje się różowo. Wręcz przeciwnie. W wielu przypadkach napawa przerażeniem. Znaczącą tego przyczyną jest poszerzanie się rozziewu pomiędzy postępem technik medycznych a prawdziwymi zdobyczami farmakologii. Dlaczego?
Jan Niżnikiewicz - doktor medycyny, specjalista neurolog, pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat nagród literackich m.in. Pomorskiej Nagrody Artystycznej ""Gryf Pomorski"" w 2017 roku, najważniejszego wyróżnienia w województwie dla twórców kultury oraz Medalu Prezydenta Miasta Gdańska.
Do tej pory wydał osiem książek, w tym cztery powieści: Krzyż Nilu, 1997; Kod Lucyfera, 2004; Zakazana historia bogów i ludzi, 2013 i Oczy bestii, 2018.