Dodatek do powieści 'Nowy nadzwyczajny świat' napisany poprzez Huxleya niespełna trzydzieści lat później. Jak sporo z jego proroctw, w których ukazał satyryczną wizję dalekiej przyszłości, ziściło się w tak krótkim czasie? Gdy w 1932 roku ukazała się powieść 'Nowy nadzwyczajny świat', zawartą w niej szokującą analizę technokratycznej dyktatury uważano za odległą wizję.
Po latach pisarz rozważa, w jaki sposób zmieniły się społeczeństwa, technika i formy rządzenia od czasu ukazania się jego znanej dystopii. Pisze o zjawiskach społecznych, które jego zdaniem mogą prowadzić do ewolucji ustrojowej innowacyjnych społeczeństw w kierunku dyktatury: przeludnieniu, nadmiernej organizacji życia społecznego, przemianach propagandy związanych z rozwojem behawioryzmu, nowych technikach prania mózgu i perswazji.
uwydatnia, iż w jeszcze obszerniejszej mierze niż kiedyś należy obawiać się nowego rodzaju dyktatury i tyranii. Prowokująca do myślenia i zatrważająca książka. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.