Dziewięć frapujących historii, cała paleta bajkowych celebrytów i Czerwony Kapturek w życiowej roli supermenki w pełnej akcji książce o prawach dziecka. Nie znajdziesz tu infantylnych tekstów dla maluchów albo przemądrzałych paragrafów. Czerwony Kapturek to ukryta w niewiele znaczącym ciele superbohaterka, która niczym korzystny glina, jasno objaśnia do czego ma prawo każde dziecko. A wspiera ją w tym szkolno–podwórkowa grupa przyjaciół znanych z wielu bajek oraz korzystny duch Rzecznik.
Autorka o książce:
"Dzieci i ryby głosu nie mają"- ile razy słyszeliśmy to aroganckie i bałamutne zdanie, które odmawia śladowym ludziom prawa do wygłaszania opinii, manifestowania swoich potrzeb i pragnień? Jest w tych sześciu słowach symboliczna przemoc i pycha dorosłego, który w dziecku nie widzi człowieka. Tak jakby umiejętność zabierania głosu, posiadania poglądów i mniemań przychodziła samoistnie, wraz z dowodem osobistym i sporym wymiarem buta. Tymczasem prawa człowieka są w równym stopniu prawami dzieci, co ludzi dorosłych. Odmawiając dzieciom szacunku, respektu i opieki nie doczekamy się pokolenia mądrych i spełnionych następców.
Nasza książka adresowana jest do dzieci, które - zbyt niejednokrotnie - nie posiadają świadomości przysługujących im praw. Z licznych interwencji Rzecznika Praw Dziecka wynika, że mali ludzie rosną w poczuciu wszechwładzy dorosłych i własnej bezsiły, a ich osobista godność bywa nagminnie naruszana. Tymczasem poczucie wewnętrznej autonomii i nabytego w dzieciństwie szacunku do samego siebie jest warunkiem rozwoju pełnego, szczęśliwego człowieka.
Jakkolwiek nasza książka napisana jest w baśniowej manierze, polecamy ją także rodzicom - pod rozwagę. Poszanowanie praw dziecka nie może dokonać się bez nas, dorosłych. Dużo pozostało do zrobienia w tej wrażliwej materii. Tylko w baśniach happy end jest gwarantowany, a wyrządzone zło zostaje bezusterkowo naprawione.
Joanna Olech
Joanna Olech – z wykształcenia graficzka (ASP Warszawa), autorka świetnych książek dla dzieci i młodzieży „Dynastia Miziołków", „Pompon w rodzinie Fisiów", „Tadek i spółka", „Kto ty jesteś?", „Egaliterra". Pisze artykuły o literaturze dziecięcej w „Tygodniku Powszechnym", „Rzeczpospolitej", „Nowych Książkach" i „Gazecie Wyborczej". Od roku 2007 w zarządzie Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY). Współautorka podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Edgar Bąk – z wykształcenia grafik (ASP Warszawa). Zajmuje się tworzeniem komunikacji wizualnej, projektuje czasopisma, strony internetowe, plakaty. Współpracuje z instytucjami kultury m.in Centrum Sinfonia Varsovia, Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutem Adama Mickiewicza, BWA Wrocław i Nowy Teatrem w Warszawie. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych nagród graficznych, w tym Society of Publication Designers New York Merit Award 2012, 2 Złotych, 1 metalicznego i 4 Brązowych Medali Klubu Twórców Reklamy, Złotej Chimery 2009. Jest autorem ilustracji do książki „Kto ty jesteś?" i „Egaliterra" Joanny Olech.