Wizjoner, redaktor, bojownik o kulturę. Maciej Parowski był w Polsce jednym z pierwszych znawców kultury modnej, który już pół wieku temu bronił fantastycznej literatury, komiksu i kina.To on był akuszerem cyklu o wiedźminie Geralcie Andrzeja Sapkowskiego.
To on skontaktował ze sobą Jacka Dukaja i Tomka Bagińskiego, wskutek czego powstała nominowana do Oscara animowana Katedra. To on, jako redaktor kultowej „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, wychowywał całe pokolenia kolejnych twórców i czytelników.Wasz cyrk, moje małpy.
Chronologiczny alfabet moich autorów to dwutomowy, okraszony licznymi zdjęciami zbiór esejów i rozmów traktujących o stanie gatunku, a głównie blisko dwieście portretów krytycznych i anegdot o twórcach, którzy w latach 1982–2012 zmieniali oblicze polskiej fantastyki.„Jacek Dukaj i Krzysztof Bartnicki należą do tych poszukiwaczy czy kabalistów literatury, którzy zaczynali w „NF”, a potem wędrowali poza przystępne mi horyzonty.
Poznaję się na ich literackich pierwocinach, zdobywam sympatię, nawet wdzięczność, potem wpadam w panikę, bo nie nadążam, a oni odruchowo dalej traktują mnie jak swego. Jestem niczym kwoka, której los pozwolił wysiedzieć łabędzie jaja, a która dzisiaj wędruje nieszczęsna brzegiem jeziora pełna zgryzoty i uznanieu nad tym, co wyprawia jej przybrane potomstwo na przestworze wód”.Maciej ParowskiBiogram autora:Maciej ParowskiMaciej Parowski (1946–2019) – redaktor, krytyk, pisarz, scenarzysta komiksów.
W latach 1982–2012 kierownik działu prozy „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, w latach 1992–2003 także naczelny pisma. Autor m.in. Powieści Burza. Ucieczka z Warszawy ‘40 wyznaczonej poprzez Kapitułę Nagrody im.
Józefa Mackiewicza i współtwórca kultowej postaci komiksowego herosa Funky Kovala. Opublikował liczne prace krytyczne zgromadzone w tomach: Czas fantastyki (1990, 2014), Małpy pana Boga. Słowa (2011), Małpy mężczyzny Boga.
Obrazy (2013), a także Kukułka na koniu trojańskim. Małpy pana Boga 3. Retrospekcje (2017). Uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.