Pandemia COVID-19 ustawiła nas w punkcie zwrotnym historii. Kryzys zdrowotny i postępujące za nim załamanie gospodarcze boleśnie ujawniły wady starego porządku. Decydenci uciekali się do koncepcji zwanej pandenomią, czyli do zastosowania genialnych środków posiadających na celu kontrolowanie i ochronę głównych procesów gospodarczych dotkniętych pandemią lub wywołaną poprzez nią niepewnością, przy zapewnieniu realnie jak największej ochrony życia ludzkiego.
Piotr Arak analizuje zmiany, jakie zaszły w polityce gospodarczej wielu krajów. W książce podejmuje próbę oceny tego, czy neoliberalizm jako dominujący trend intelektualny wyszuka się po pandemii w odwrocie.
Wyniki podjętej analizy kwestionują główne elementy neoliberalnego konsensusu, zwracając uwagę na obszary, w których pandenomia zaburza status quo ante, i zaprzeczając jego wiodącemu paradygmatowi polegającemu na oferowaniu uniwersalnych rozwiązań dla szerokiego zakresu lokalnych problemów.
Autor zastanawia się, w jakim stopniu neoliberalny konsensus był współodpowiedzialny za przekształcenia kryzysu zdrowotnego w globalny kryzys gospodarczy. Opisuje gwałtowne przemodelowanie dominujących idei dotyczących gospodarki, państwa i społeczeństwa, które nastąpiło od początku pandemii.
wszakże kwestie poruszane w książce ewoluują, a nadchodzące miesiące mogą przynieść świeże, ważne fakty, to jednak kroki, które już zostały podjęte w sferze polityki monetarnej, fiskalnej, międzynarodowej dostarczają wystarczających dowodów, by sformułować główną tezę książki: nie ma co wypatrywać rozwiązań obecnych problemów w przeszłości.
Trzeba próbować szukać nowych rozwiązań, odrzucając neoliberalne dogmaty. Tytuł Pandenomia. Czy koronawirus zakończył erę neoliberalizmu? Autor Piotr Arak Wydawnictwo Poltext EAN 9788381753104 ISBN 9788381753104 Kategoria Biznes,ekonomia,marketing\Ekonomia ilość stron 232 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka ze skrzydełkami