Po globalnym kryzysie finansowym w latach 2007–2009 zauważalny jest spadek zaufania do tradycyjnych instytucji finansowych oraz zmiana preferencji klientów, spowodowana z zasady dynamicznym rozwojem bankowości przenośnej i internetowej.
Trendy te powodują dynamiczny rozwój spółek tzw. Sektora FinTech, wykorzystujących postępowe technologie. Wprowadzają one na rynek świeże produkty i usługi bankowe, wymuszając na klasycznych bankach zmiany w zakresie strategii, modeli biznesowych i świadczonych usług.
Uzyskiwanie licencji bankowych przez neobanki stanowi nie tylko istotne wyzwanie konkurencyjne dla konwencjonalnych banków,ponadto regulacyjne. Monografia koncentruje się na badaniu wpływu sektora FinTech na polski i europejski rynek bankowy, analizując równocześnie pozytywne, jak i negatywne strony tego dynamicznie rozwijającego się sektora.
progresywne spółki prowadzące działalność w sektorze bankowym mogą negatywnie wpływać nie tylko na rentowość, lecz i stabilność finansową sektora, powodując ryzyka nowego typu, np. Cyberprzestępczości.
W publikacji zaproponowano nowe narzędzia badawcze, takie jak indeks FinTechizacji krajów, oraz nowe rozwiązania regulacyjne, np. Konieczność identyfikacji i sporządzania listy FinTechów ważnych dla systemu finansowego i bankowego.
*** Dr Mateusz Folwarski – adiunkt w Katedrze Bankowości na Wydziale Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz wykładowca przedmiotów bankowych w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Autor wielu publikacji z zakresu bankowości, nowych technologii, innowacji finansowych i ochrony konsumenta na rynku usług finansowych, a także ekspertyz z zakresu finansów i rynku bankowego, m.in. Dla Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Tytuł Sektor fintech na europejskim rynku usług bankowych wyzwania konkurencyjne i regulacyjne Autor Mateusz Folwarski Wydawnictwo Poltext EAN 9788381750011 ISBN 9788381750011 Kategoria Biznes,ekonomia,marketing\Finanse,rachunkowość liczba stron 192 Format 16.5x23.5x1.1 cm Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.402 kg