Monografia jest poświęcona mechanizmowi funkcjonowania semestru europejskiego, który w założeniu miał stanowić sposób synchronizacji polityk krajowych państw członkowskich Unii Europejskiej. Wprowadzenie semestru europejskiego w listopadzie 2011 r.
służyło usprawnieniu systemu monitorowania i zarządzania kryzysowego na poziomie Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście pokryzysowym. Książka opisuje semestr europejski jako narzędzie realizacji polityki społecznej Unii Europejskiej, sposób opracowywania rekomendacji dla krajów członkowskich, metody wdrażania rekomendacji, a także sposób pomiaru tego cyklu.
Autorzy przeprowadzają wieloaspektową ocenę semestru europejskiego w naszym kraju z perspektywy Komisji Europejskiej i Polski. Podjęli także próbę określenia perspektyw rozwojowych tego mechanizmu i jego zmian będących odpowiedzią na świeże wyzwania, w szczególności związane z oddziaływaniem pandemii na obszary społeczne.
Podjęta poprzez nich problematyka jest złożona i pokaźna równocześnie z punktu widzenia teorii ekonomii, jak i praktyki społeczno-gospodarczej. Na polskim rynku wydawniczym brakowało dotychczas kompleksowego opracowania dotyczącego semestru europejskiego, monografia autorstwa Gabrieli Wronowskiej, Janusza Rośka i Agnieszki Witoń stanowi próbę wypełnienia tej luki.,,Autorzy monografii Semestr europejski jako narzędzie kształtowania polityki społecznej w Unii Europejskiej.
Analiza rekomendacji na przykładzie Polski w latach 2011-2020 podejmują ważny temat jednocześnie w aspekcie poznawczym, jak i ergonomicznym. Publikacja stanowi niebanalną pozycję porządkującą oraz poszerzającą wiedzę z zakresu problematyki dotyczącej semestru europejskiego, w szczególności jego wpływu na kształtowanie polityki społecznej Unii Europejskiej.
W literaturze przedmiotu semestr europejski często jest postrzegany jedynie z perspektywy polityki gospodarczej, warto zatem docenić wkład autorów, którzy ukazują go w szerszym kontekście, tj. Także polityki społecznej, i skupiają na niej swoje rozważania.
Wartością dodaną monografii jest dobór metody DEA do oceny sprawności polityki społecznej w Unii Europejskiej - rzadko używanej poprzez badaczy do analiz w zakresie problematyki poruszanej w monografii".
- z recenzji dr hab. Prof.