Tragiczne losy głównych bohaterów: Oskara, Ragiba i Sawy, splatają się w 1941 r. W Auschwitz. Powieść ta opowiada o wiecznym i bolesnym problemie porajmosu poprzez sensacyjną narrację o losach bohaterów związanych poprzez wspólne doświadczenia zagłady Auschwitz.
przez zbieg okoliczności, siostra Oskara, a podopieczna Ragiba, Rachela, dziewczynka, której życie obrazuje pokolenia dorastających po zakończeniu II Wojny Światowej, dodatkowo znalazła się w okolicznościach dorównujących doświadczeniom jej przodków.
"Niestety życie nie powtarza zmarnowanych szans", myślał sobie architekt Oskar w chwili, gdy zrozumiał, że właśnie wyrzekł się świetlanej przyszłości i jego krok w piekielny krąg wojny jest nieodwracalny.
Okaże się jednak, iż życie daje także kolejne szanse na odwrócenie ludzkiego nieszczęścia i przywraca równowagę na szalach sprawiedliwości. Aczkolwiek powstało niemało książek o grozie II Wojny Światowej, Porajmos nie przypomina żadnej z nich.
Dusan Savic z wielkim kunsztem literackim stworzył uniwersalną opowieść o prawidłowu i złu, układając, lapidarną mozaikę jako obraz tamtych czasów.