"Już pierwszy kontakt z zawartością tomu pozwala zauważyć przemyślany wybór autorów: obok lubianych sław z zróżnicowanych uczelni obecni są także pracownicy młodsi, wśród nich uczniowie Profesora Mariana Kisiela, którym jest informacje być żywym świadectwem kształtowania się jego szkoły naukowej.
Urzeka założenie, że tym razem pisać się będzie i dyskutować nie o Profesorze, ale o Poecie. [...] Zawartość tomu jest wyjątkowo skondensowana, skupiona wokół sensu i celu jednostkowego życia i egzystencji, a także pytań, czy mamy szanse w nią, tajemniczą i zakrytą, ingerować, wpływać na jej przebieg.
Pytania formułuje Poeta, ale refleksje dopowiadane poprzez kolegów i przyjaciół mnożą myśli i sygnały niepewności. [...] Problematyka rozpraw skupia się najczęściej wokół tego, co zawsze jest w wierszach Kisiela najważniejsze, czyli refleksji na temat wyobraźni, jej kreacyjnej roli w odmienianiu egzystencji.
Konfrontacja Poety ze śmiercią, próby przezwyciężenia jej władzy absolutnej, przeniknięcia poza jej granice, na drugą stronę żywota, jest miejscami tak przemożna, że wydaje się czasem niemal przekraczać granicę niestosownej ciekawości, ulegać pokusie rujnowania cmentarnej powagi, zahaczania wizji o pogranicze obscenów, zbliżeń do groteski.
[...] Autorzy tomu podejmują tematy wyobraźni i śmierci, piszą o uwięzionym w tych przestrzeniach Marianie Kisielu, o otaczającej aurze nocy, czasie dla Poety najmocniej "własnym"." Alina Kowalczykowa Powyższy opis pochodzi od wydawcy.