Czy książka uniwersyteckiego profesora poświęcona problemom politycznym, społecznym i gospodarczym może wciągać czytelnika bez reszty$209 Okazuje się, iż tak - jeśli tyko pisze się o nich w sposób jasny i zrozumiały, wychodząc poza opłotki jednej dyscypliny.
Jeśli używa się komunikatywnego języka. Jeśli erudycja i wiedza autora bierze się nie tylko z wielowątkowych studiów i sprawnego uprawiania polityki,jeszcze z niekończącego się pasma podróży do najciekawszych zakątków Ziemi i z udziału w najważniejszych debatach toczonych we współczesnym świecie.
A tak właśnie jest w przypadku tej książki. Ledwie dwa i pół roku temu ukazał się Wędrujący świat, który stał się wielkim bestsellerem, a profesor Grzegorz W. Kołodko zaskakuje nas znowu. Tym razem opowieścią nie mniej barwną, napisaną z polemiczną pasją i wielką siłą przekonywania, z dbałością o logikę wywodu i trafność argumentów, a na ogół z literacką werwą.
Tamta książka, o której wciąż głośno w kraju i za granicą, na mnóstwo pytań odpowiedziała, lecz do niejednego również sprowokowała. Zaszły ponadto nowe procesy, wydarzenia i zjawiska - kryzys finansowy, migracje ludności, problemy z euro, ocieplanie klimatu, potęga Chin, nowy globalny ład, zahamowanie wzrostu gospodarczego, patologie społeczne, odmienne wizje przyszłości - do których trzeba się odnieść.
I stąd właśnie Świat na wyciągnięcie myśli. Gdy profesor Kołodko zabiera głos, inni słuchają. Oglądają go miliony polskich telewidzów, ale zarazem komentują amerykańscy Nobliści. Wykłady profesora ściągają rzesze studentów, a na publicznych spotkaniach nigdy nie jest pusto.
głównie jednak jego prace czytają tysiące ludzi na całym świecie. Tak będzie i tym razem. Świat na wyciągnięcie myśli została uwielbiana Książką miesiąca Magazynu Literackiego KSIŻKI za grudzień 2010.