Rachunek obcego sumienia to pewnego typu spowiedź bohaterów, jak także próba rozgrzeszenia oprawców, z dłoni których ginęły ich najbliższe rodziny. Wojna nikogo nie oszczędziła, bo ci, którzy ją przeżyli zmienili się na zawsze.
Bohaterowie ukazani w powieści pochodzą z zupełnie innych warstw społecznych. Poniekąd nigdy się nie spotkali, choćby nie wiedzieli o swoim istnieniu, a jednak los w pewien sposób łączy ich ze sobą. Jeden z bohaterów książki do okresu wojny odnosi się z sarkazmem.
Czuje pogardę zarówno dla Niemców, którzy jako pierwsi wkroczyli na teren wsi,na dodatek dla Rosjan, którzy chcieli naprawiać szkody, stwarzając postępowe kołchozy, generując spółdzielnie i bloki. Drugi, uczony profesor, próbuje wszystko wytłumaczyć w sposób naukowy, natomiast trzeci, potomek szlacheckiej rodziny Millerów widzi tylko zasługi narodu niemieckiego, a głównie swego stryja, który był dowódcą SS.
Jednak Rachunek obcego sumienia to nie tylko powieść o tematyce czasu wojennego,ponadto poruszająca ważniejsze, nadziemne wartości, takie jak poszukiwanie własnego ja, zrozumienie tego, kim naprawdę się jest i skąd się pochodzi.
Dla kogo tak naprawdę jest ważne, gdzie się urodziliśmy i jakiej jesteśmy narodowości? Dawniej mogliśmy za to zginąć, a dziś nie ma to najmniejszego znaczenia. Książka w dość łagodny sposób, demonstrując nieprzystępne czasy wojenne - typowo dzięki opowieściom starego człowieka z Czarnego Lasu, pomaga zrozumieć, w jaki sposób ludzie próbowali przetrwać wszystkie wydarzenia dziejące się wokół.
Tytuł Rachunek obcego sumienia Autor Mirosław Prandota Wydawnictwo Psychoskok EAN 9788379007660 ISBN 9788379007660 Kategoria Literatura, Sensacja ilość stron 318 Format 15x21 cm Rok wydania 2017 Oprawa broszurowa