Książka samouczek przygotowana z myślą o tych, którzy zamierzają wyjechać do Niemiec i pracować tam w charakterze opiekunek lub opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych w domach prywatnych. Dedykowana jest zarówno dla osób nieznających języka niemieckiego i inicjujących jego naukę, jak i dla tych, którzy już znają w jakimś stopniu język niemiecki i potrzebują wsparcia w postaci fachowego słownictwa i zwrotów językowych przydatnych w realizowanej pracy.
Układ tematyczny podręcznika zezwala na prędkie nawiązanie komunikacji językowej, usprawnia wyszukanie niezbędnych słów i wyrażeń, a przekazana w nawiasach uproszczona transkrypcja fonetyczna umożliwia naukę wymowy.
Gotowe zdania i wyrażenia są skatalogowane w grupach tematycznych, takich jak: zwroty grzecznościowe na każdą okazję, formy towarzyskie, przedstawianie się, dane osobowe, dom i otoczenie, zakupy, przygotowywanie i podawanie posiłków, anatomia człowieka, pielęgnacja ciała i utrzymywanie go w korzystnej kondycji, a także ochrona zdrowia podopiecznego.
W ostatnim rozdziale znajdują się wybrane jednostki chorobowe i ich objawy. Pomocne w przyswojeniu słownictwa są ryciny prezentujące budowę człowieka, a także schematy układów: pokarmowego, sercowo-naczyniowego, oddechowego, moczowo-płciowego.
Całość uzupełniają znajdujące się na końcu książki: klucz do ćwiczeń, a także alfabetyczny spis najważniejszych słówek. Zagadnienia gramatyczne tłumaczone są krystalicznie i dostępnie na bazie słownictwa dominującego w danym rozdziale, a sam materiał gramatyczny zintegrowany jest z materiałem leksykalnym danego rozdziału albo rozdziałów wcześniejszych.
W blokach tematycznych zawarto słownictwo z zakresu: Zwroty grzecznościowe, powitanie, pożegnanie, dziękowanie itp. Przedstawianie się, prezentacja własnej osoby, krótkie pytania Pierwszy dzień u podopiecznych.
Nawiązanie przychylnego kontaktu. Pytania dot. Zdrowia i samopoczucia Pomoc w domu (pranie, sprzątanie, gotowanie) Na zakupach. Przygotowanie posiłków Anatomia. Części ciała i narządy Higiena i pielęgnacja ciała Wizyty lekarza.
Nazwy leków, artykułów sanitarnych itp. Nagłe wypadki. Rozmowy telefoniczne ze służbami ratunkowymi Spacery, gimnastyka, ćwiczenia ruchowe Rozmowy.