oszałamiający rozmachem fresk o narodzinach Brazylii. Obejmująca niemal 400 lat saga rodziny Amleta Ferreiry i jego synów, rozgrywająca się na tle burzliwej historii wieloetnicznego narodu: niewolnictwa, kanibalizmu, połowów wielorybów, candomblé, walki o niepodległość...
W meandrach tej opowieści prawda miesza się z fikcją, realizm z magicznością, obrazy okrucieństwa z niezwykłym liryzmem. Nadzwyczaj gęsty poemat epicki, będący zarazem krytyką współczesnej autorowi dyktatury i mitologizacji historii prowadzonej dla celów politycznych, który zniewolił jednocześnie czytelników, jak i krytyków.
Joao Ubaldo Ribeiro (1941-2014) - dziennikarz, wykładowca akademicki, dysydent i prozaik, uważany za jednego z najważniejszych pisarzy brazylijskich. W 1994 roku w uznaniu dla jego twórczości wybrano go do elitarnego grona członków Brazylijskiej Akademii Literatury.
Kilka jego utworów zostało zekranizowanych. Dwukrotnie otrzymał najważniejszą brazylijską nagrodę literacką Prémio Jabuti, m.in. W roku 1984 za Labirynt pamięci. Wiwat naród brazylijski!. W 2008 r. Wyznaczony najważniejszą w świecie języka portugalskiego nagrodą Prémio Camoes.
W Polsce ukazał się jego Dziennik latarni.