Odwaga, wyobraźnia i budowa innowacyjnego Izraela W 1934 roku jedenastoletni Szimon Peres na za każdym razem opuścił sztetl Wiszniew, znajdujący się wtedy na terenie Polski, i wyemigrował z rodzicami do Ziemi Izraela.
Nikt wówczas nie mógłby przewidzieć, iż ów skromny jedenastolatek stanie się w przyszłości jednym z najważniejszych polityków XX wieku. Peres służył Izraelowi jako poseł do Knesetu, minister kilku resortów, w tym spraw zagranicznych, premier i prezydent.
Odegrał ważną rolę w formowaniu Sił Obronnych Izraela i rozwijaniu programu jądrowego. Zainicjował jedne z najistotniej śmiałych akcji wojskowych w historii, w tym legendarną operację Entebbe. Dzięki niekonwencjonalnym posunięciom uratował gospodarkę kraju.
Aby osiągnąć wnętrze na Bliskim Wschodzie, nadzorował rozmowy izraelsko-palestyńskie, które zaowocowały podpisaniem porozumień z Oslo. W swej fascynującej i szczerej autobiografii Peres ukazuje punkty zwrotne historii Izraela z perspektywy świadka i decydenta.
Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami, wierząc w to, iż młodsze pokolenia odejdą od wojen i zadbają o pomieszczenie, bezpieczeństwo i dobrobyt na naszej planecie. Szimon Peres (1923-2016) w ciągu ponadsześćdziesięcioletniej działalności społecznej i politycznej w zasadniczy sposób przyczynił się do przekształcenia Izraela w światową potęgę.
W 1994 roku otrzymał wspólnie z Icchakiem Rabinem i Jasirem Arafatem Pokojową Nagrodę Nobla. W 1996 roku założył Centrum Peresa na rzecz Pokoju i Innowacji. Zmarł w wieku 93 lat niedługo po zakończeniu pracy nad tą autobiografią.