Powrót do tradycji staje się znakiem naszych czasów. A dzisiejsze skanseny to miejsca czarodziejskie. Starszym przypominają świat młodzieńczych lat, młodszym odkrywają nieznaną rzeczywistość przodków. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu przewodników i ich nieprzeciętnemu przygotowaniu zwiedzanie muzeów na wolnym powietrzu jest dziś przyjemnością.
A gdy odwiedzimy taką placówkę podczas jakiegoś wydarzenia, choćby żniw, dożynek czy jarmarku, to może to być prawdziwa uczta dla ciała i dla ducha...komponenty dawnych dekoracji: wycinanki, hafty, meble, ozdoby ze słomy są wykorzystywane w postępowym wzornictwie (wspaniałym przykładem na to był choćby Pawilon Polski na Expo 2010 w Szanghaju).
Staropolskie potrawy, zwyczaje i obrzędy są dziś doceniane pokaźnie bardziej niżeli kilkanaście lat temu, a w skansenach tętni życie. W kuźniach kuje się żelazo, w piecach chlebowych piecze się chleb według klasycznych przepisów, a w muzealnych kościółkach odprawiane są nabożeństwa.
Warto ulec czarowi skansenów, zatrzymać się na ocalonymi od zagłady, nieraz w ostatniej chwili, eksponatami: dziecięcą kołyską, skrzynią posażną czy barwną wycinanką. To przecież część naszej tradycji.Zwiedzanie skansenów to nie tylko genialny pomysł na rodzinny wypad za miasto czy urozmaicenie urlopu,na dodatek dobry sposób na to,poprzez zabawę uczyć dzieci już od najmłodszych lat poszanowania tradycji i rozumienia świata.
Dzisiejsi Europejczycy, kultywujący pieczołowicie lokalne i narodowe tradycje, przyznają bowiem rację słowom Adama Mickiewicza "Tak długo trwa jakiś naród, póty przeszłość jego nieprzerwanie, przez teraźniejszość, styka się z przyszłością" Tytuł Skanseny.
Przewodnik turystyczny Wyd.II Autor Magda i Mirek Osip-Pokrywka Wydawnictwo RM EAN 9788377732472 ISBN 9788377732472 Kategoria Literatura, Przewodniki liczba stron 224 Format 16,5x21 cm Rok wydania 2014 Oprawa broszurowa