Miasto Nowy Jork wciąż jest stolicą świata - centrum wytwarzania dochodu i świadczenia usług finansowych, wyznaczania trendów w modzie i muzyce, miejscem, gdzie rodzą się nowe marki i wynalazki. Jest też miniaturą świata.
Imigranci wywodzący się ze wszystkich kontynentów i Amerykanie zróżnicowanych grup etno-rasowych tworzą swoje nisze na rynku pracy. Urodzeni w Polsce migranci posiadają swój niewielki udział w tej kosmopolitycznej mozaice.
$200 Jakie miejsce zajmuje Little Poland na Greenpoincie i polscy imigranci$201 $202 Dlaczego przeszedł zmiany, a polscy imigranci przyjęli je bez protestu$203 $204 Jaką rolę pełnią na rynku pracy globalnego miasta polscy imigranci i jak można wyjaśnić ich pozycję w miejskim podziale pracy$205 Prezentowana książka, napisana na podstawie badań terenowych, analizy prasy i informacji urzędowych, odpowiada na te pytania.
Odwołuje się przy tym do badań porównawczych nad innymi grupami i dzielnicami Nowego Jorku.,,Greenpoint (...) w Nowym Jorku i dążenie do uchwycenia, a także analizy tego rozmiaru zewnętrznego oddziaływania jest nad wyraz silną, wręcz kluczową stroną podjętego przedsięwzięcia.
Studium stanowi pokłosie autentycznego - to z łatwością odczytać - zaangażowania i równocześnie badawczej kompetencji. Oparte na szeregu zarówno zastanych, jak i wywołanych źródeł odzwierciedla w przekonywający sposób wiedzę i wyobraźnię Autorki.
Z jednej strony, są w nim rozliczne pierwiastki empiryczne, które - by tak rzec - są informacją dostępną powszechnie. Z drugiej strony, nie waham się stwierdzić, iż jest to wielkie, zaawansowane opracowanie o oryginalnej wymowie, która potwierdza indywidualne, oryginalne podejście Anny Sosnowskiej".
prof. Dr hab. Krzysztof Frysztacki, fragment recenzji Anna Sosnowska wykłada w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania nad migracjami z Europy Wschodniej i innych regionów peryferyjnych do Stanów Zjednoczonych, historycznymi związkami między zacofaniem gospodarczym a migracjami zarobkowymi, metropoliami jako skupiskami migrantów, hipsterów i biznesu.
Stypendystka New School for Social Research (1994), Institut für die Wissenschaften vom Menschen (1997), Fulbrighta (2003), Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005, 2007). Opublikowała książkę Zrozumieć zacofanie.
spory historyków o Europę Wschodnią (2004).