Dwanaście utalentowanych polskich autorek science fiction i fantasy i renomowany współczesny artysta, autor niepokojących, sugestywnych obrazów. Dwanaście opowieści, dwanaście poruszających prac. Niezliczone emocje, skomplikowane dylematy i fascynujący bohaterowie żyjący pod niebami innymi aniżeli nasze.
Aneta Jadowska pisze o tym, iż wiedźmy i potworymają swoje historie miłosne, a pradawna klątwa, pierwotna magia i dużo uporu to czasami recepta na happy end. Anna Kańtoch porusza temat pandemii i zadaje pytania o źródło szaleństwa. Agnieszka Hałas zabiera czytelnika do krainy, gdzie płynie bezcenne żywomleko, a zło tkwi nie tyle w tajemniczym Potworze, ile w ludziach. Opowieść Krystyny Chodorowskiej stanowi zapis trudów życia w epoce lodowcowej i ucieczki przed nimi do zwierzęcego świata. Anna Nieznaj ukazuje dawną Rosję, w której czai się przedwieczna groza. Ewa Białołęcka zabiera nas do krainy olbrzyma, któremu co roku składana jest ofiara. Z kolei Anna Hrycyszyn odmalowuje planetę, gdzie panuje sielski spokój… do czasu.
Magdalena Kubasiewicz generuje sugestywny zapis podróży młodej dziennikarki, której straceńczy kierunek za wszelką cenę musi zostać zmieniony. W postapokaliptycznym świecie Aleksandry Zielińskiej rządzą leśni bogowie i przedziwne zwierzęta. Wszystko się zmienia, gdy granicę zony przekraczają żołnierze. Milena Wójtowicz zabiera nas w czasy polowań na czarownice, gdy człowiek był człowiekowi wilkiem. Aleksandra Janusz generuje wizję toczonej poprzez wojnę Ukrainy, do której zdezerterował neosowiecki android. Martyna Raduchowska pokazuje podwodny świat syren, które są bezwzględnie zabijane przez ludzi i bynajmniej nie pozostają dłużne.
Odległe krainy. Odmienne emocje. Inne nieba.
***
Prace Jakuba Różalskiego są tak unikatowe, i posiadają w sobie tę „boską cząstkę", patrzysz i bez pudła rozpoznajesz, kto jest autorem. Inspirował już hollywoodzkie produkcje, gry, a teraz literacko i z grubej rury zmiażdży Was połączenie dwóch dziedzin sztuki. 12 grafik, 12 najkorzystniejszych nazwisk autorek, 12 opowiadań z rozmaitych światów, a każdy wbija w fotel. Nadzwyczajny mariaż, genialna klamra i spójność fabularna. Najgorętsza premiera jesieni.
Katja Frankowska – Babskie Gusła
BIOGRAM
Jakub Różalski – niezależny artysta, ilustrator i bajarz. Szerzej znany jako twórca alternatywnego świata 1920+ (Scythe, Iron Harvest) i z mrocznych, sugestywnych i poruszających wyobraźnię obrazów cyfrowych. Jego prace od lat inspirują branżę gier i filmów. Od 2015 roku skupia się wyłącznie na własnych autorskich projektach oraz projektach opartych na wykonanych przez niego światach. W swej twórczości łączy konwencjonalne motywy i malarskość z innowacyjnością i oryginalnymi pomysłami. Jego największą inspiracją jest malarstwo przełomu XIX i XX wieku, historia, ludowe opowieści, codzienne życie, dzika przyroda oraz ukochana żona Alsu.
O sobie mówi: „zawsze najszczególniej mnie interesowało tworzenie i opowiadanie historii przez sztukę. Tworzenie dla widza portali do innych światów, ale pozostawianie im miejsca na własną interpretację i wyobraźnię".