Książka ma charakter popularyzatorski, badawczy, naukowy. Mieści się w zakresie regulacji prawa publicznego, ma charakter interdyscyplinarny, co integruje się z faktem, iż działalność RPD wkracza w najróżniejsze gałęzie prawa i życia społecznego, pomoc społeczną, służbę zdrowia, rozmiar sprawiedliwości itd. Nie mniej jednak widoczny jest akcent administracyjnoprawny i konstytucyjny. Praca łączy wątki historyczne, a następnie teoretycznoprawne z opisem i analizą obowiązujących regulacji dotyczących RPD, a także elementami prakseologii. Autorka dokonała kompleksowej analizy systemowego spojrzenia na pozycję ustrojową tego organu w polskim porządku prawnym, doprecyzowania i rozwiązania spornych problemów, co daje szansę wypełnienia luki i podstawę do scharakteryzowania tego organu w kontekście jego miejsca i roli w polskim systemie prawnym, a także okazje do porównań z innymi regulacjami innych państw i wniosków w tym zakresie. Książka obejmuje w zasadniczej mierze zagadnienia z ustrojowego prawa administracyjnego, nauki administracji, a także instytucji administracyjnego prawa procesowego. Ponadto w pracy znajdują się zagadnienia z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa cywilnego, prawa europejskiego i prawa międzynarodowego.
Publikacja adresowana jest do odbiorców zainteresowanych motywem historyczną, parlamentarną, prawną, społeczną związaną z instytucją o charakterze ombudsmańskim, funkcjonującą w wielu krajach Europy i świata w tym także w Polsce. Wyznacza obszary ochrony praw i dobra dziecka. Publikacja dedykowana jest m.in. Dla studentów, teoretyków i praktyków prawa, oraz wszystkich tych których uwaga skierowana jest na działania w obszarze szeroko pojętych praw i dobra dziecka.
Tytuł Rzecznik praw dziecka Autor Patrycja Sołtysiak Wydawnictwo Difin EAN 9788380859968 ISBN 9788380859968 Kategoria Prawo\Inne liczba stron 324 Format 16x23x1.9 cm Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.492 kg