Każdy krok funkcjonalny i każdy pogląd publiczny trzeba zawczasu mierzyć i ważyć, oceniać i prześwietlać. Jeśli chcemy wnieść do polityki więcej odpowiedzialności, rzeczowości i rozumu, bardziej powinniśmy dbać o opinię publiczną jako strukturę dyskusji – stałej, ciągłej, wyczerpującej, w miarę możliwości zimnej – niż troszczyć się o konsensus albo taką czy inną poprawność polityczną.
(…) Opinia publiczna powinna oświecać władzę, ale jej nie krępować, nie narzucać rozwiązań, jednym słowem: nie pozbawiać warunków odpowiedzialnego decydowania. Bronisław Łagowski Dzięki przenikliwemu rozumowaniu Bronisław Łagowski zyskał szacunek zarówno liberałów jak i tradycjonalistów, jednocześnie państwowotwórczych socjalistów, jak i bezprecedensowych konserwatystów.
Nie jest on bowiem stronnikiem mocnej doktryny, ale rzecznikiem oświeconego sceptycyzmu w filozofii politycznej i racjonalizmu w uprawianiu polityki. Jego opinie wciąż budzą z dogmatycznej drzemki, umacniając krytycyzm wobec iluzji deformujących życie publiczne.
Piotr Bartula Każdemu, kto zanurzy się w to pisarstwo, Łagowski łagodnie przypomni o podstawowych prawdach na temat życia społecznego i roli władzy. Lepiej wysłuchać tych nauk (i wyciągnąć wnioski) od niego, aniżeli przekonać się o ich prawdziwości na podstawie ascetycznieści życia.
Piotr Kimla Łagowski jest tylko jeden. Tylko on łączy talent pisarski z własną, korzystnie przemyślaną filozofią polityczną, umiejscawiającą go ponad i poza tak zwanymi podziałami historycznymi. Andrzej Walicki Tytuł Szkice antyspołeczne wyd.
2 Autor Bronisław Łagowski Wydawnictwo Universitas EAN 9788324238149 ISBN 9788324238149 Kategoria Historia\Politologia ilość stron 280 Rok wydania 2022 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 2