Z polskim na ty - to podręcznik przeznaczony do nauki języka polskiego jako obcego dla cudzoziemców na stopniu Progowym (czyli najwyższym dla początkujących). Jego celem jest odświeżenie lub przekazanie koniecznej wiedzy o języku polskim, jej uporządkowanie i ugruntowanie w taki sposób, żeby umożliwić uczącemu się przejście na poziom przeciętnie nowoczesny.
Jest także przydatny dla osób, które znają polski z domu („ze słuchu"), czyli nie uczyły się go na regularnych kursach. Program „Z polskim na ty" powstał w oparciu o „Opis kompetencji w języku polskim jako obcym na poziomie progowym", ale podkreślić należy,zastosowano tu słownictwo wykraczające poza ten poziom.
Z polskim na ty składa się z dwóch części - gramatycznej i blokowej. Materiał gramatyczny został przekazany w uproszczeniu, gdyż ma on stanowić powtórkę albo podstawę do ugruntowania posiadanych umiejętności z zakresu gramatyki polskiej.
Nacisk został położony na ergonomiczne zastosowanie wiadomości gramatycznych; jest dużo przykładów, które służą m.in. Rozwiązywaniu następujących po nich licznych ćwiczeń, które są różne jeśli chodzi o typy i stopień trudności.
Każda lekcja zawiera ćwiczenia na tekstach ciągłych i dialogach, a także ćwiczenia tłumaczeniowe. Część druga ma za zadanie nauczyć słownictwa, rozumienia tekstów i pisemnego komunikowania się i rozwijać umiejętność mówienia i słuchania.
na przykładzie wybranych zagadnień (cykli tematycznych). W części tej obfity nacisk kładzie się na umiejętność pisania, która perfekcyjnie kształtuje kompetencję językową przy jednoczesnym rozwijaniu pozostałych wydajności językowych, uczy także śmiałości w wyrażaniu swoich opinii, o co łatwiej aniżeli w wypowiedzi ustnej, ponieważ popełniane błędy nie są tak widoczne (słyszalne).
Przygotowując wypowiedź pisemną, studenci mają więcej czasu do namysłu i możliwość autokorekty. Przy współpracy z nauczycielem przyswajają sobie także w pewnym zakresie język literacki. Potrzeba opanowania skuteczności pisania jest przez wielu uczących się nieuświadamiana aż do pierwszego testu czy egzaminu – wtedy staje się koniecznością.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.