Czarne strony, czarne ilustracje, czarne znaki alfabetu Braille'a... I spektakularna opowieść o kolorach.
Czarna książka odcieni zabiera czytelnika do świata osób niewidzących. Otwiera przed nim świeże przestrzenie dla zmysłów, wyobraźni i emocji. Wystarczy zamknąć oczy i przeciągnąć dłonią po stronach.
Tomek jest niewidomy, nie widzi kolorów, lecz to nie znaczy, iż nic o nich nie wie. Są dla niego tysiącem smaków, zapachów, dźwięków i emocji. Czytając jego opowieść o kolorach, czytelnik uczy się tego, jak można patrzeć, nie widząc - bo Tomek potrafi kolory poczuć, dotknąć i usłyszeć, a czasem nawet spróbować. Z czarnych stron wyłaniają się wypukłe ilustracje i tekst napisany alfabetem Braille'a, umożliwiając czytelnikowi sensoryczne poznanie treści. Czytając tę opowieść, inicjuje się widzieć więcej, a umysł i zmysły otwierają się na nowe doświadczenia.
Czerwień jest kwaśna jak niedojrzałe truskawki i słodka jak arbuz. Żółty smakuje jak musztarda, ale jest miękki jak piórko śladowego pisklęcia. Niebieski to odcień nieba, gdy latają latawce. Z czerni wyłania się spektakularna tęcza kolorów!
W wyobrażeniu autorki książka jest również historią o przyjaźni pomiędzy dwoma chłopcami, których różni tylko jedna rzecz - widzenie-niewidzenie. To przyjaciel opowiada o tym, jak Tomek widzi odcienie.
Na podstawie książki opracowany został scenariusz lekcji, który nauczyciele i bibliotekarze mogą gratisowo pobrać ze strony wydawnictwa. Zaproponowane w nim proste ćwiczenia pomogą oswoić temat i wprowadzić dzieci w świat osób niewidzących poprzez doświadczenie. Na taką lekcję można zaprosić osobę niewidzącą, która odpowie na najważniejsze pytania.
Czarna książka barw otrzymała New Horizons Award w 2007 roku na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii. Jest przetłumaczona na 18 języków.