Publikacja prezentuje zagadnienia związane z ustalaniem prawa do świadczeń pieniężnych z tytułu choroby i macierzyństwa z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, ich wysokości, podstawy wymiaru i wypłatą tych świadczeń.
Opracowanie zostało zilustrowane wieloma użytecznymi przykładami, wyjaśniającymi m.in.: - jak obliczyć okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego i jego wysokość, jeśli pracownica w czasie urlopu rodzicielskiego pracuje u swego pracodawcy, - jak ustalić podstawę rozmiaru zasiłku chorobowego, gdy przychód pracownika przekroczył maksymalny pułap podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku kalendarzowym, - co zrobić, jeżeli pracodawca okresowo przyznał pracownikowi element wynagrodzenia, jak w podstawie rozmiaru zasiłku uwzględnić elementy wynagrodzenia za okresy dłuższe niżeli miesiąc, jeśli pracownikowi zmienił się rozmiar jego czasu pracy.
Autorka przedstawia szczegółowe omówienie zasad, które powinny być użytkowane poprzez płatników składek wypłacających zasiłki oraz katalog dokumentów, które należy złożyć do wypłaty każdego zasiłku. Całość uzupełnia aneks zawierający wzory wypełnionych dokumentów ubezpieczeniowych.
Książka Zasiłki z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego w praktyce - oprawa miękka - Wydawnictwo Wolters Kluwer business. Książka ma 356 stron i została wydana w 2019 r.