seria: skuteczni Święci
Święty Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie k. Przasnysza w drugiej połowie 1550 r. W przeciętniezamożnej rodzinie szlacheckiej. Kiedy skończył 14 lat, państwo Kostkowie postanowili, iż ich dwaj najstarsi synowie, Stanisław i Paweł, wyjadą w celu dalszej nauki do Wiednia. Znajdowało się tam sławne kolegium jezuitów, do którego uczęszczali młodzi ludzie z różnych dzielnic Polski.
W grudniu 1565 r. Stanisław ciężko zachorował i był pewien, że niebawem umrze. Cierpiał nie tyle z powodu choroby, co z niemożności przyjęcia Komunii św. Wówczas św. Barbara, patronka korzystnej śmierci, do której się zwrócił, w towarzystwie dwóch aniołów nawiedziła jego pomieszczenie i przyniosła mu Wiatyk. W tej samej chorobie objawiła mu się Najświętsza Maryja Panna z Dzieciątkiem, które złożyła mu na ręce. Od Niej także doznał cudu uzdrowienia i usłyszał polecenie, by wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Nie było to jednak proste. Mimo że Stanisław czuł, że to jego powołanie, decyzji tej wyjątkowo przeciwstawiał się jego ojciec. Po licznych perypetiach Stanisław dopiął swojego. Śluby zakonne złożył w pierwszych miesiącach 1568 r. W Towarzystwie Jezusowym był zwyczaj, iż na początku każdego miesiąca członkowie wspólnoty losowali świętego, którego cnoty naśladowali i do którego się zwracali w swoich potrzebach. Stanisław wylosował św. Wawrzyńca. 9 sierpnia skorzystał z sakramentu pokuty, a następnego dnia, w uroczystość tego świętego, przyjął Komunię św. I poprosił go o wstawiennictwo u Boga, aby mógł umrzeć w święto Wniebowzięcia. Wieczorem poczuł się szczególnie źle. 13 sierpnia jego stan się pogorszył. Odszedł do mężczyzny w nocy 15 sierpnia 1568 r.
Święty to przyjaciel ludzi młodych? patronuje Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży, nieustraszony w przeciwnościach opiekun dużych oczekiwań, potężny obrońca i opiekun Polski.
W książeczce znajdziemy historię życia św. Stanisława Kostki, poznamy, jak rozwijał się jego kult, a także legendy z nim związane. Dowiemy się, jak jest ukazujeny i jakie są jego właściwości. Poznamy cuda, które dokonały się za jego wstawiennictwem, zwyczaje z nim związane i modlitwy za jego przyczyną.
Wszystkie książki z linii mają nihil obstat władz duchownych.