Monografię cechuje kompleksowość oraz nowatorstwo, wyrażające się z zasady w przedstawieniu własnej koncepcji modelowania współzależności między wzrostem gospodarczym a kapitałem ludzkim. Godne podkreślenia są przy tym walory empiryczne monografii, jej aktualność i waga podjętej tematyki oraz niedostatek publikacji na ten temat w Polsce.
Rozprawa łączy walory teoretyczne i poręczne oraz dydaktyczne. Recenzowane dzieło może stać się obowiązkową lub zalecaną literaturą w nauczaniu ekonomii, a w szczególności reguł rządzących wzrostem gospodarczym i rozwojem kapitału ludzkiego.
Prof. Dr hab. Elżbieta Mączyńska Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Autor jest prawidłowo zorientowany w stanie literatury w badanej problematyce i reprezentatywnie z uwagi na cele i hipotezy badawcze obrał do własnych badań paletę modeli analitycznych.
Jest to jeden z ważniejszych wyznaczników dojrzałości naukowej autora i jego monografii, której publikacja na pewno wzbogaci polskojęzyczną literaturę o wartościową dla badaczy jej tytułowej problematyki pozycję, a być może stworzy impuls do ożywienia badań w oparciu o modelowanie matematyczne i ekonometryczne wobec zalewu literatury opisowej dotyczącej rozwoju gospodarki opartej na wiedzy.
Prof. Dr hab. Michał Gabriel Woźniak Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie