Pierwszy od wielu lat uniwersytecki podręcznik fleksji polskiej, uwzględniający świeże osiągnięcia w tej dziedzinie i demonstrujący je w sposób postępowy, zwięzły oraz dostępny dla studentów. Ponieważ zawiera ćwiczenia z kluczem, może służyć także do samodzielnej nauki.
Liczne wskazówki bibliograficzne oraz wskazane z całości problemy do dalszych studiów namawiają do samodzielnych poszukiwań i czynią z książki lekturę {pomocn|przydatn)ą także do zajęć seminaryjnych. Książka zawiera elementy językoznawstwa korpusowego - autentyczne przykłady cytowane z Korpusu Języka Polskiego PWN oraz dokładne charakterystyki fleksyjne trudniejszych leksemów, oparte na danych z Korpusu.
Prezentuje także liczne ćwiczenia z rozwiązaniami. Podręcznik posiada dwa poziomy wykładów - oprócz podstawowego są tu,,tematy do obszernych studiów". Układ książki odpowiada 13 wykładom do jednosemestralnego kursu fleksji dla studentów polonistyki.
Jest to pierwsze polskie opracowanie gramatyczne, które przerzuca pomost między fleksją a leksykografią - dyscyplinami mającymi wiele wspólnego. Jest również pierwszym polskim podręcznikiem fleksji łączącym w całość zagadnienia odmiany wyrazów, szyku i wyrażania określoności.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.