320 stron, plus 32 strony barwne (58 zdjęć), 100 ilustracji czarno-białych, 45 mapek i planów, okładka miękka ze skrzydełkami, wewnątrz skrzydełek przeglądowe mapki ukazujące przebieg trasy.
Wydana poprzez nas przeszło dwadzieścia lat temu „Polska egzotyczna" — opowieść o wędrówce wzdłuż wschodniej granicy Polski — wciąż cieszy się podziwm czytelników. Autor „Zachodnich kresów Rzeczpospolitej" pragnie przekonać czytelników, iż na drugim końcu naszego kraju wcale nie jest mniej ciekawie. Czy mu się to uda?
Na liczącej prawie sześćset kilometrów trasie spotkamy pierwszorzędne i powszechnie znane atrakcje turystyczne: Krainę Domów Przysłupowych koło Bogatyni, imponującą rezydencję magnacką w Radomierzycach, spektakularny, transgraniczny Park Mużakowski, jedyne w Polsce Muzeum Bociana, ptasi raj w Parku Narodowym „Ujście Warty" czy pozostałości obszernej twierdzy w Kostrzynie. Ale są tam dodatkowo miejsca nieodkryte, a fascynujące, jak wioski Zaodrza ze przeciętniewiecznymi używanymi albo będącymi w ruinie kościółkami, jak dawne miasteczka z zachowanymi śladami minionej świetności - wymieńmy tylko Przewóz, Trzebiel i Widuchową. A także miejsca niegdyś sławne i chętnie odwiedzane, a dziś zapomniane i czekające na ponowne odkrycie, jak park Dolina Miłości czy rezydencja saskiego ministra Henryka Bruhla w Brodach. Jest klimat dawnego i obecnego pogranicza: ziem przed tysiącleciem słowiańskich, potem poprzez wieki oddychających niemczyzną a w XX wieku zasiedlonych przybyszami z dalekiego Wołynia, Podola i Ziemi Lwowskiej. Jest wreszcie dość miejsca na samotne obcowanie z dziką, mało przekształconą przez człowieka przyrodą.
Ta książka to nie tylko przewodnik. Oprócz informacji krajoznawczych odszukamy w niej opisy spotkań z mieszkańcami tej ziemi i osobiste refleksje i przeżycia autora, który przebył całą trasę pieszo i — jak pisze — wędrując samotnie, nigdy nie był sam.