"O powołaniach kapłańskich pisano dotąd jedynie w języku teologii i psychologii. Nowość ujęcia, ukazujenego poprzez Martę Tomaszewską, polega na opisywaniu drogi do kapłaństwa w Kościele katolickim w Polsce przy pomocy pojęć socjologii.
Autorka na podstawie przeprowadzonych wywiadów biograficznych z seminarzystami i wyjątkowo młodymi kapłanami stara się odtworzyć sposób postrzegania powołania poprzez młodych mężczyzn. [...] Rozmówcy badaczki opowiadają historie swojego życia w sposób pozwalający zrozumieć osobie Świeckiej, co to jest powołanie, na czym polega przemiana dokonująca się w seminarium i jak może się konsolidować osobista sprawczość z kompletna rezygnacją z robienia planów".
Z recenzji Krzysztofa Koseły "Tym, co zwraca uwagę i co wydaje mi się największym osiągnięciem pracy i badań autorki, jest konkluzja mówiąca, iż badani odwołują się w swojej argumentacji i w swoim rozumieniu przebiegu własnego życia do wyższej rzeczywistości, a nie do indywidualistycznie rozumianych jakości".
Z recenzji Małgorzaty Jacyno Powyższy opis pochodzi od wydawcy.