Katalog opracowany przez biskupa Andrzeja Suskiego wyszczególnia przedtrydenckie libri ordinarii i ich fragmenty w łącznej liczbie 858 rękopisów przechowywanych w archiwach i bibliotekach kościelnych lub państwowych, a także w zbiorach różnych instytucji, zwłaszcza uczelnianych (razem w ok.
260 miejscach). Poszczególne jednostki katalogu zawierają sumaryczny opis rękopisu z odnośną bibliografią. W licznych przypadkach skrupulatnie podano zawartość treściową manuskryptu. Pozwala to na uzyskanie podstawowych informacji, które mogą być poziomem wyjściowym do dalszych badań i opracowań.
Na bibliografię przedmiotową, oprócz ogólnej, składa się ok. 800 pozycji. Wielce użyteczne są też dwa indeksy: chronologiczny (od XI do XVI wieku), a także topograficzny, wskazujący miejsca pochodzenia kodeksów z 16 krajów europejskich.
W odróżnieniu od wykazów cząstkowych, sporządzanych według przynależności tych ksiąg do określonych kościołów, diecezji albo zakonów, niniejszy katalog jest wykazem znacznie poszerzonym, ułożonym według miejscowości przechowania rękopisów.
ks. Prof. Jerzy Stefański Powyższy opis pochodzi od wydawcy.