,,Wybaczcie szczerość, ale przy myciu szyb w przeszklonym kredensie (psiukam trochę płynu i rozprowadzam go starą gazetą) moje myśli, zupełnie jak w trakcie pisania, wędrują ku istocie rzeczy: czy opinia złej matki wpłynęłaby na sprzedaż moich książek$186 Pewnie tak, i to pozytywnie, bo produkty, które posiadają jakąś pikantną historię (...), schodzą lepiej niżeli te, które jej nie posiadają, a to się nazywa doping i jest nad wyraz nieetyczne, bo działa".
Bohaterka Macochy, niestroniąca od alkoholu autorka wysokonakładowych romansów, prowadzi swój ekspresyjny monolog w szlafroku, oparta o barek w dużym pokoju lub na balkonie, który jest właściwie jej jedynym oknem na świat.
Wspomina, analizuje, rechocze i roni łzy, przypala zupy, pielęgnuje rośliny balkonowe: pizdenię rozkrokową i masturcję, przyjmuje mniej lub bardziej wyimaginowanych gości, pisze i pije, pije i pisze. Do domu Julie wchodzicie na własne ryzyko.
To przedziwna gospodyni. Jej słowotok bawi, lecz może również męczyć, z zasady zaś zmusza do zastanowienia się nad wieloma niewygodnymi kwestiami. Uważajcie więc, czy na dnie słodkiego likieru, którym was częstuje, nie czai się pet.
Petra Hůlová w swojej najszczególniej osobistej książce nie tylko znów zaskakuje językową inwencją, lecz też otwarcie porusza nieprzystępne tematy, jak kobieta przed dylematem: kariera czy dzieci, piekło małżeńskie, alkoholizm, przemijanie.
Na podstawie książki powstała sztuka teatralna, grana w praskim teatrze Studio Hrdinů (2017, reż. Kamila Polívková). Petra Hůlová (ur. 1979 w Pradze); prozaiczka, absolwentka mongolistyki i kulturologii, jedna z najwybitniejszych współczesnych autorek czeskich.
Tłumaczona na niemało języków (m.in. Angielski, niemiecki, włoski, francuski, szwedzki, węgierski). Laureatka wszelkich najważniejszych czeskich nagród literackich: Magnesia Litera, Nagroda Josefa Škvoreckiego, Nagroda Jiřiego Ortena, Książka Roku - nagroda dziennika,,Lidové noviny".
Na podstawie dwóch książek, Umělohmotný třípokoj (Plastikowe M3) i Macocha, powstały sztuki teatralne. Hůlová prowadziła kawiarnię Zenit na praskich Vršovicach, wykłada twórcze pisanie, jako publicystka współpracowała m.in.
z pismami,,Respekt",,,Týden" oraz z Radiem Wave, gdzie miała własną audycję. W 2014 kandydowała do Parlamentu Europejskiego z ramienia Partii Zielonych. Jest rozwiedziona, ma dwoje dzieci, mieszka w Pradze.
W Polsce ukazały się dotąd trzy książki Hůlovej: Czas Czerwonych Gór (2007, W.A.B.), Stacja Tajga (2011, W.A.B.), Plastikowe M3, czyli czeska pornografia (2013, Afera). Hůlová mówi po polsku i jest częstym gościem polskich festiwali literackich, odwiedziła m.in.
Literacki Sopot, Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, Festiwal Czuli Barbarzyńcy, Festiwal Endemity oraz Miesiąc Spotkań Autorskich.