Z recenzji prof. Dr. Hab. Bogusława Śliwerskiego […] monografia jest atrakcyjnym studium historyczno-filozoficznym na temat aktualności myśli pedagogicznej Sebastiana Petrycego z Pilzna (1554–1626). […] Studiujący pedagogikę mogą się spotkać z syntetycznym omówieniem poglądów tego arystotelika, który przecież nie napisał żadnego osobnego dzieła o kształceniu czy wychowaniu.
[…] Niniejsza książka ma znaczenie dla współczesnej pedagogiki ogólnej i komparatystyki myśli pedagogicznej. Pozwala bowiem współczesnych aretologom pedagogicznym zobaczyć i porównać, w jakiej mierze filozoficzno-pedagogiczna koncepcja Sebastiana Petrycego jest nieśmiertelna i czy wzbudza potrzebę powrotu do stawiania nauczycielom i wychowawcom pytań pierwszych.
[…] Autorka uświadamia w swojej rekonstrukcji, jak historia kołem się toczy i w pewnej mierze, pośrednio obnaża słabości i nieskuteczność edukacji, która przez wieki nie była i nie jest w stanie dokonać „moralnej przemiany społeczeństw i obywateli” w procesie wychowania dzieci i młodzieży.
Możemy dzięki tej publikacji rozpoznać odwieczny dylemat, w jakim stopniu każde kolejne pokolenie jest nieskuteczne w sferze wychowania społeczno-moralnego pomimo posiadanej przecież świadomości uwarunkowań procesów, które powinny być coraz lepiej wzmacniane.
[…] książkę Agnieszki Michalkiewicz-Gorol znamionuje zasobność wykorzystanej literatury przedmiotu, co świadczy o erudycji autorki i wysokim poziomie kompetencji poznawczych w zakresie filozofii epoki renesansu.
Tytuł Aksjologiczny wymiar paidei w rozważaniach Sebastiana Petrycego z Pilzna Autor Agnieszka Michalkiewicz-Gorol Wydawnictwo Impuls EAN 9788380958883 ISBN 9788380958883 Kategoria Książki\Logopedia,Pedagogika,Dydaktyka liczba stron 216 Format 16x23.5x1.2 cm Rok wydania 2020 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.346 kg