Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne 59 pitagoras, jego trójkąty
Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne 59 pitagoras, jego trójkąty
Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne 59 pitagoras, jego trójkąty
Podręczniki Aksjomat Piotr Nodzyński

Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne 59 pitagoras, jego trójkąty

18,96 zł

Okazja dla Ciebie!

Najkorzystniejszą ofertę ma TaniaKsiazka.pl w cenie 18,96 zł

Przejrzeliśmy całą bazę sklepów online w naszej bazie aby odnaleźć świetną ofertę specjalnie dla Ciebie. Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne 59 pitagoras, jego trójkąty Aksjomat Piotr Nodzyński z kategorii podręczniki kupisz w cenie 18,96 zł w sklepie TaniaKsiazka.pl. Wyświetlona cena 18,96 zł nie zawiera ewentualnych kosztów wysyłki.

Zobacz wszystkie oferty ...
  • Cechy:
  • Podręczniki
  • Aksjomat Piotr Nodzyński
  • 9788364660382
  • broszurowa
  • Mieczysław K. Mentzen
  • Aksjomat
  • 65
  • 2017

Opis Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne 59 pitagoras, jego trójkąty

Na tegoroczny zeszyt miniatur dla liceów złożyły się cztery artykuły. Pobieżne przewertowanie książeczki może sprawić wrażenie, że zbiór pozostał zdominowany poprzez geometrię: w tytule pierwszej miniatury mamy Pitagorasa i trójkąty, słowo geometria pojawia się aż dwukrotnie w tytule drugiej. Tytuł ostatniej miniatury może nie kojarzyć się z geometrią,wystarczy przerzucić kartki, żeby zobaczyć wykresy podobne do tych, jakie pojawiają się na lekcjach geometrii. Jednak pierwsze wrażenie jest złudne. W rzeczywistości materiał zawarty w miniaturach okazuje się być bliższy arytmetyce aniżeli geometrii.

Miniatura pierwsza jest połączeniem swojego typu eseju o Pitagorasie z przedstawieniem trójek pitagorejskich. Geometrycznie rzecz biorąc, szukamy wszelkich trójkątów prostokątnych o bokach całkowitych.jednocześnie odpowiedź jak i metody służące jej uzasadnieniu są na ogół arytmetyczne. W istocie bowiem poszukujemy wszelkich całkowitych rozwiązań równania Pitagorasa x2 + y2 = z2.

Miniatura druga traktuje o geometrii kartki w kratkę. Głównym obiektem zainteresowania są tu tzw. Wielokąty kratowe, czyli wielokąty, które można tak umieścić na kartce zeszytu w kratkę, aby wierzchołki leżały w punktach przecięcia linii wytwarzających kratki. Autor stara się przekonać Czytelnika, że stanowią one pomost między arytmetyką i geometrią. Z jednej strony bowiem do ich analizy potrzebne są metody arytmetyczne. Z drugiej strony, przy ich pomocy można pewne fakty czysto arytmetyczne udowodnić geometrycznie. Zauważmy, że trójkąty pitagorejskie z pierwszej miniatury są pewnymi szczególnymi trójkątami kratowymi. Z drugiej strony, równanie Pitagorasa zadaje w przestrzeni pewien stożek i poszukiwanie całkowitych rozwiązań tego równania to w istocie poszukiwanie punktów kratowych na tej powierzchni.
Miniatura trzecia przenosi nas w świat algebry. Ucząc się matematyki, z algebrą spotykamy się po raz pierwszy, gdy pewne mocne, lecz na razie nieznane liczby zastępujemy literami. Oswajając się z rachunkiem na „literkach", zaczynamy rozumieć wzory algebraiczne jako ogólne prawa rządzące rachunkiem na liczbach. Poznając nowe pojęcia, piszemy analogiczne wzory, w których litery mogą zastępować już nie tylko liczby,na dodatek wektory, funkcje itp. W kolejnym etapie – przynajmniej instynktownie – zaczynamy traktować wyrażenia algebraiczne jako samoistne obiekty, na których możemy prowadzić operacje arytmetyczne. Autorka zaprasza Czytelnika do zrobienia następnego kroku, w którym symbolami zostają oznaczone już nie tylko obiekty działań, ale także same działania. Pozwala to zobaczyć analogie między z pozoru całkiem różnorodnymi „światami" ( na przykład, co łączy dodawanie liczb rzeczywistych i składanie funkcji wzajemnie jednoznacznych). Prowadzi to do abstrakcyjnych struktur algebraicznych (grup, pierścieni i ciał). Pozornie miniatura ta w pełni wyłamuje się z nurtu geometrycznego, lecz w rzeczywistości ma wyraźnie więcej wspólnego z geometrią, niżby to na pierwszy rzut oka wynikało. Widocznym źródłem idei prowadzących do pojęcia grupy były grupy symetrii obiektów geometrycznych.

Kodą zamykającą całość jest zaledwie kilkustronicowa miniatura o twierdzeniu Erdosa i Mordella. Samo twierdzenie jest przepięknym i elementarnym efektem z geometrii trójkąta i aż dziw bierze, że musiało czekać na swoje odkrycie aż do lat trzydziestych XX wieku. Niespodziewanie miniatura ta wpasowuje się w ciąg opowiadań o związkach arytmetyki i geometrii, ale tym razem łącznikiem są nie rozważane obiekty matematyczne, lecz ludzie. Z dwóch wymienionych matematyków Paul Erdos jest widocznie lepiej znany i to jemu autorzy poświęcili kilka słów. O związkach autora dowodu, Louisa Mordella, z arytmetyką napomyka zaledwie przypis. Mordell interesował się punktami wymiernymi (czyli punktami o współrzędnych wymiernych) na pewnych specjalnych krzywych zwanych krzywymi eliptycznymi. (Na marginesie, krzywe te wyróżniają się tym, iż na ich punktach można w naturalny sposób zadać strukturę grupy... ). Pracując nad tym zagadnieniem postawił hipotezę udowodnioną w latach osiemdziesiątych XX w. Poprzez Gerarda Faltingsa, że na dostatecznie ogólnych krzywych ilość punktów wymiernych jest skończona. Z kolei dowód Faltingsa utorował drogę dowodowi sporego twierdzenia Fermata, które mówi, że jeśli w równaniu Pitagorasa zamienimy kwadraty wyższymi potęgami, to świeże równanie nie będzie miało innych rozwiązań całkowitych jak oczywiste rozwiązanie zerowe. Ten powrót do Pitagorasa zamyka koło opowieści.

ISBN: 9788364660382
Kod paskowy: 9788364660382
Autorzy: Mentzen Mieczysław K., Mentzen Tomasz
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 24528
Miejscowość: Toruń
ilość stron: 68
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.5x24.0cm
Głębokość (mm): 5
Waga: 0.158
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Specyfikacja produktu

Specyfikacja Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne 59 pitagoras, jego trójkąty
Kategoria Podręczniki
Marka Aksjomat Piotr Nodzyński
ISBN 9788364660382
Oprawa broszurowa
Autor Mieczysław K. Mentzen
Wydawnictwo Aksjomat
Ilość stron 65
Rok wydania 2017
Aktualnych ofert 1
Najniższa cena 18,96 zł
Najwyższa cena 18,96 zł
W bazie od 08.11.2017
Data aktualizacji 22.12.2024
Opinia użytkowników -
Nasza recenzja -
Rekomendacja sklepu TaniaKsiazka.pl

Historia cen

Funkcjonalność monitorowania historii cen daje możliwość podejmowania świadomych decyzji zakupowych.

Przepraszamy, ale obecnie brak aktualnych informacji z historią cen produktu Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne 59 pitagoras, jego trójkąty.

Recenzje / opinie

Podziel się z nami swoją opinią o produkcie! Twoje doświadczenie może pomóc innym potencjalnym kupującym.

Nie znaleźliśmy żadnych recenzji dla Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne 59 pitagoras, jego trójkąty. Twoja opinia może być pierwsza!

Znalezione oferty w bazie

Do kwot pokazanych niżej dla Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne 59 pitagoras, jego trójkąty Aksjomat Piotr Nodzyński nie doliczono ewentualnych kosztów wysyłki / dostawy. Zanim wskażesz miejsce zakupu, zapoznaj się z oceną firmy i uwzględnij koszt wysyłki/dostawy. Co kilka / kilkanaście minut odbywa się aktualizacja listy propozycji.

  • Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne 59 pitagoras, jego trójkąty (w sklepie TaniaKsiazka.pl)

    Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne 59 pitagoras, jego trójkąty Sklep on-line
    ★★★★★
    18,96 zł
    Kategoria w sklepie TaniaKsiazka.pl: Podręczniki Aksjomat Piotr Nodzyński

Produkty powiązane

Aksjomat piotr nodzyński Miniatury matematyczne tomik 43
Aksjomat Piotr Nodzyński
Egzamin 8-klasisty z matematyki - propozycja
Aksjomat Piotr Nodzyński
Zbiór ćwiczeń z języka polskiego, dla uczniów
Aksjomat Piotr Nodzyński
Miniatury matematyczne 55,197KS (5419584)
Aksjomat Piotr Nodzyński
Miniatury matematyczne 42 Parabola jako wykres
Aksjomat Piotr Nodzyński

Inne z kategorii Podręczniki

TRANS-ATLANTYK OPRACOWANIE
Literat
Punktowce dla klas 4-6 Gdańskie wydawnictwo oświatowe
GDAŃSKIE WYDAWNICTWO OŚWIATOWE
...