Przygotowanie materiału do analizy w formie dokumentów tekstowych to etap każdego badania jakościowego. Graham Gibbs w użyteczny sposób omawia podstawowe strategie analityczne, skupiając się na trzech wątkach: kodowaniu i kategoryzowaniu danych, analizie narracji i biografii, a także wykorzystaniu przystępnych programów komuterowych do wspomagania analizy jakościowej (Atlas.ti, NVivo, MAXqda).
Jak w każdym tomie, mnóstwo uwagi poświęcono kwestiom jakości, a także etyki badań. Graham Gibbs Socjolog i matematyk związany z brytyjskim University of Huddersfield, gdzie prowadzi zajęcia na temat metod badawczych, a zwłaszcza wykorzystania programów komputerowych do analizy danych jakościowych.
potrzebnIK BADACZA to osiem funkcjonalnych przewodników, które razem stanowią najbardziej spore i detalowe wprowadzenie do badań jakościowych. Każdy tom może być czytany jako odrębna całość, ukazująca najważniejsze metody i etapy badawcze.
Wszystkie tomy pozostały napisane przez cenionych autorów z znacznym doświadczeniem w poszczególnych dziedzinach, dlatego zainteresują nie tylko studentów i wykładowców,na dodatek praktyków. W linii polecamy: Michael Angrosino Badania etnograficzne i obserwacyjne Marcus Banks Materiały wizualne w badaniach jakościowych Rosaline Barbour Badania fokusowe Uwe Flick Projektowanie badania jakościowego Uwe Flick Jakość w badaniach jakościowych Steinar Kvale Prowadzenie wywiadów Tim Rapley Analiza konwersacji, dyskursu i dokumentów