Anna i jarosław iwaszkiewiczowie-jerzy lisowski listy. tom 1 i 2
Anna i jarosław iwaszkiewiczowie-jerzy lisowski listy. tom 1 i 2
Anna i jarosław iwaszkiewiczowie-jerzy lisowski listy. tom 1 i 2

Anna i jarosław iwaszkiewiczowie-jerzy lisowski listy. tom 1 i 2

76,00 zł

Promocja dla Ciebie!

Najlepszą ofertę ma TaniaKsiazka.pl w cenie 76,00 zł

Przeszukaliśmy całą bazę sklepów online w naszej bazie danych aby wyszukać najbardziej korzystną ofertę dla Ciebie. Anna i jarosław iwaszkiewiczowie-jerzy lisowski listy. tom 1 i 2 z kategorii audiobooki kupisz w cenie 76,00 zł w sklepie TaniaKsiazka.pl. Wyświetlona cena 76,00 zł nie zawiera ewentualnych kosztów wysyłki.

Zobacz wszystkie oferty ...
 • Cechy:
 • Audiobooki
 • 9788379631179
 • Wydawnictwo Akademickie Sedno
 • 2020

Opis Anna i jarosław iwaszkiewiczowie-jerzy lisowski listy. tom 1 i 2

Korespondencja Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów oraz Jerzego Lisowskiego, obejmująca lata 1947–1979, liczy ponad tysiąca stron i składa się łącznie z 412 pozycji (oprócz listów są także karty pocztowe, telegramy, niedługie komunikaty skreślone na swobodnych kartach i jedno zaproszenie). Listy poprzedzone są wstępem Roberta Papieskiego. Niewątpliwie jest to jedna z najważniejszych korespondencji Iwaszkiewiczowskich, a zarazem jedna z najmocniejszych w całej polskiej powojennej epistolografii.
w chwili rozpoczęcia zamiany listów z Iwaszkiewiczem Jerzy Lisowski był studentem uniwersytetu w Lille. Urodził się 10 kwietnia 1928 roku w rodzinie polsko-francuskiej.
Polsko-francuska genealogia Lisowskiego (z domieszką ukraińskości) była dla pochodzącego z Ukrainy Iwaszkiewicza nader ważna. Skamandryta postrzegał Lisowskiego jako kogoś bliskiego mu duchowo, z kim łączyła go młodość spędzona na ukraińskiej ziemi, a kto potem zanurzył się w żywioł mowy francuskiej, będąc zarazem najsilniej przywiązanym do kultury polskiej. Lisowski był więc po trosze ucieleśnieniem marzenia pisarza: cieszyć się przyjaźnią człowieka, który miałby głęboko przyswojone przeróżne kody kulturowe, w tym tak różne jak francuski i ukraiński. Odwzorowana w listach historia ich znajomości potwierdza, iż Iwaszkiewicz nie zawiódł się w swoich wymogich względem Lisowskiego. Po pewnym czasie uczynił go sekretarzem miesięcznika „Twórczość”, a potem wyznaczył go na swojego następcę na stanowisku redaktora naczelnego.
Po lekturze całości widać wyraźnie, że listy Iwaszkiewicza i Lisowskiego – z racji ważnych funkcji pełnionych przez korespondentów – dają nieprzeciętny wgląd w polskie życie literackie, kulturalne i polityczne na przestrzeni lat 1947–1979. Bohaterami listów jest dużo wybitnych postaci tego czasu, jednocześnie twórców, jak i polityków, działaczy społecznych, polskich i międzynarodowych. Listy w obfitym stopniu uzupełniają wiedzę na temat aktywności literackiej i społecznej Iwaszkiewicza w kraju i na arenie międzynarodowej (Francja, Włochy i sporo innych krajów), którą znamy już z jego dzienników i innych korespondencji.
Łącząca ich przyjaźń nadawała listom walor głębokiej szczerości, otwartości i śmiałości sądów o wydarzeniach i ludziach – niesłychany w innych ich wypowiedziach, zwłaszcza tych oficjalnych. Poza tym listy Iwaszkiewicza i Lisowskiego – jako że obydwaj byli przez długie lata redaktorami miesięcznika „Twórczość” – kreślą historię tego najkorzystniejszego w tamtym czasie periodyku literackiego w Europie Środkowo-Wschodniej, a jednego z najlepszych w całej Europie. Ukazują pracę nad czasopismem od kuchni, zmagania z cenzurą, z kaprysami członków redakcji, autorów. Prezentują dodatkowo silne związki obydwu korespondentów z kulturą francuską, gdyż Lisowski – genialny romanista – był tłumaczem utworów Iwaszkiewicza na język francuski i jego ambasadorem na gruncie kultury francuskiej; toteż ukazana jest w listach niemała część historii literatury francuskiej. Naj...

Specyfikacja produktu

Specyfikacja Anna i jarosław iwaszkiewiczowie-jerzy lisowski listy. tom 1 i 2
Kategoria Audiobooki
ISBN 9788379631179
Wydawnictwo Wydawnictwo Akademickie Sedno
Rok wydania 2020
Aktualnych ofert 1
Najniższa cena 76,00 zł
Najwyższa cena 76,00 zł
W bazie od 06.02.2021
Data aktualizacji 21.02.2024
Opinia użytkowników -
Nasza recenzja -
Rekomendacja sklepu TaniaKsiazka.pl

Historia cen

Funkcjonalność monitorowania historii zmian cen pozwoli Ci podejmować.

Przepraszamy, ale na chwilę obecną nie ma aktualnych danych na temat historii cen produktu Anna i jarosław iwaszkiewiczowie-jerzy lisowski listy. tom 1 i 2.

Recenzje / opinie

Podziel się z nami swoją opinią o produkcie! Twoje doświadczenie może pomóc innym potencjalnym kupującym.

Obecnie nie posiadamy recenzji dla Anna i jarosław iwaszkiewiczowie-jerzy lisowski listy. tom 1 i 2. Twój komentarz może być pierwszy!

Znalezione oferty w bazie

Ceny ofert dla Anna i jarosław iwaszkiewiczowie-jerzy lisowski listy. tom 1 i 2 , które są przedstawione poniżej, nie zawierają ewentualnych kosztów wysyłki. Przed wytypowaniem miejsca, gdzie dokonasz zakupu, zorientuj się w ocenach sklepu i dodaj do tego ewentualny koszt dostawy. Aktualizacja listy propozycji cenowych następuje co kilka / kilkanaście minut.

 • Anna i jarosław iwaszkiewiczowie-jerzy lisowski listy. tom 1 i 2 (w sklepie TaniaKsiazka.pl)

  Anna i jarosław iwaszkiewiczowie-jerzy lisowski listy. tom 1 i 2 Sklep on-line
  ★★★★★
  76,00 zł
  Kategoria w sklepie TaniaKsiazka.pl: Audiobooki

Produkty powiązane

Inne z kategorii Audiobooki

Dokumentacja medyczna w praktyce lekarza dentysty
Wydawnictwo Lekarskie PZWL
...