,,Przeżyłem, więc wiem" to książka zarówno dla osób, które z górami nie posiadają nic wspólnego, jak i dla znawców historii ich podboju. Ryszard Szafirski, alpinista i himalaista,,z najwyższej półki", ujawnia przemilczane fakty związane z legendarnymi wyprawami lat 1960-1981 i obala krążące w środowisku mity.
skatalogowane w tej książce historie można z zasady usłyszeć tylko na prywatnych spotkaniach taterników, alpinistów i himalaistów. Światowy poziom opisanych w książce osiągnięć i ich niezwykłą wartość sportową można docenić dopiero z perspektywy czasu: do dziś nie zostały powtórzone.
W 1980 roku Polacy, jako pierwsi, zdobyli Everest zimą. W dodatku północny filar Eigeru należy do Polaków, a na południowej ścianie Annapurny Zakopiańczycy wytyczyli jedną z trudniejszych himalajskich dróg i nazwali ją imieniem Jana Pawła II.
Próby innych himalaistów na dziewiczym Peak 29 zakończyły się tragicznie - ostatecznie zdobyli go Zakopiańczycy. Dzięki,,Przeżyłem..." możemy spojrzeć na najważniejsze górskie sukcesy Polaków z perspektywy człowieka, który miał w nich swój niemały udział.
Czasem jest to opowieść wyjątkowo prywatna, wręcz intymna, a wspomnienia dotyczą zdarzeń i śmiesznych, i dramatycznych. Odsłaniając kulisy poważnej górskiej działalności, Ryszard Szafirski nie stroni od nieprzystępnych tematów: imprez, miłości spotkanych w dalekich krajach, refleksji nad relacjami z najbliższymi i ze wspinaczkowymi partnerami.
Specyfika opisanych wyjazdów kreujeła też szereg niespodzianych czasem pikantnych sytuacji, które pozwalają lepiej zrozumieć realia tamtych czasów. Atutem książki jest wyjątkowo wielka liczba oryginalnych barwnych fotografii z najważniejszych wypraw w góry wysokie.
Są niezwykłej urody, a większość dotąd nie była publikowana. Twórcą historycznych fotografii jest Ryszard Szafirski, który był zawodowym fotografem i współpracował z TVP. W książce wykorzystano również współczesne zdjęcia Tatr i Dolomitów innych autorów.
pionierski charakter ma rozdział,,Galeria Postaci" - zbiór niedługich, ale treściwych anegdotek o osobach ze świata gór, wzbogaconych przypisem biograficznym i zdjęciem. Całość zamknięta jest epilogiem, z którego można dowiedzieć się, jak doszło do napisania tej książki i w jakich okolicznościach powstawała.