„Architektura polska lat 1945–1960 na obszarze Pomorza Zachodniego" jest kontynuacją przeglądu interesujących architektonicznie obiektów, którego dokonali pracownicy Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego Politechniki Szczecińskiej (aktualnie Wydział Architektury ZUT).
Po zakończeniu II wojny światowej Szczecin i okolice znalazły się w granicach Polski. Pod koniec wojny były prowadzone na tym obszarze działania wojenne, które spowodowały, iż centra miast, infrastruktura drogowa, kolejowa i portowa zostały zniszczone. W pierwszych latach powojennych przesiedlono tutaj osadników ze Wschodu, wśród których brakowało wykształconych kadr architektonicznych i inżynierskich. Dlatego już w 1947 roku w Wyższej Szkole Inżynierskiej otwarto Wydział Architektury, na którym wykładali naukowcy z Warszawy, Gdańska czy Wrocławia. Absolwenci tej uczelni stwarzali plany zagospodarowania przestrzennego i projektowali jednocześnie budynki użyteczności publicznej, jak i budynki mieszkalne.
W niniejszej publikacji znajdą Państwo także monografie szczecińskich architektów, a także wykaz najważniejszych projektów i realizacji z pierwszych lat powojennych i lat 50. XX wieku.