Do dłoni państwa trafia tomik poezji pod tytułem Już autorstwa Lidii Izabeli Lachowskiej. Poetka to osoba wszechstronnie wykształcona, stąd jej poezja jest dziełem przemyślanym, dojrzałym, wytrawnym i eleganckim.
Teksty w tym tomiku poruszają zwykłe, codzienne tematy, opisują znane nam przedmioty, a równocześnie fascynują i zmuszają do analizy, do szukania w nich głębszej treści. Wyśmienitym przykładem jest tutaj wiersz o zegarach: z zabaw po dziecięcych unikaj zegarów jak fala będziesz podnosić się i opadać każdym ułamkiem sekundy sprawdź na poddaszu jeśli znajdziesz tam tarczę wykonaj drugą gdy są dwie zdruzgocz jedną Filozofia życia zawarta w treści tych wierszy nie jest prostą, infantylną afirmacją życia.
Wiersze poetki Lidii Izabeli Galickiej żyją własnym życiem, mają duszę i ciało: drżą, mdleją, umierają, żeby ożyć na nowo w strachu codziennych obaw o jutro. Jak sama pisze w wierszu Bordoux: mój niepokój nie ma gołębiego serca.
Zapraszam do lektury tej istotnie emocjonalnej, filozoficznej, osobistej poezji. Lidia Izabela Lachowska przyszła na świat 14.07.1967 r. W Pułtusku. Szkołę podstawową ukończyła w Przewodowie w 1982 r.
W latach 1982-86 kształciła się w Liceum Ogólnokształcącym w Pułtusku, gdzie uzyskała maturę. W latach 1986-88 podjęła naukę w Policealnym Studium Kulturalno-Oświatowym i Bibliotekarskim w Ciechanowie.
Praktykę zawodową odbyła w bibliotece miejskiej w Bielsku-Białej. Pracowała w Spółdzielni Pracy,,Narew" aż do upadłości zakładu. W 1999 r. Rozpoczęła studia katechetyczne w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Punkt Konsultacyjny w Płocku, gdzie w 2005 r.
uzyskała tytuł magistra teologii, obroniwszy pracę Relacja wiary do rozumu według św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu w świetle encykliki Fides et ratio Jana Pawła II. W 2005 r. Rozpoczęła studia doktoranckie w Instytucie Teologii Apostolstwa w Ołtarzewie.
W 2010 r. Ukończyła je, uzyskując stopień licencjata teologii. W 2011 r. Uzyskała stopień naukowy doktora nauk teologicznych, specjalność teologia dogmatyczna na podstawie dysertacji Personalistyczny charakter wiary w świetle encykliki Fides et ratio Jana Pawła II.
Jako katechetka pracowała w szkołach podstawowych w: Pękowie, w Gzowie i w Przewodowie. Obecnie pracuje jako bibliotekarka w Publicznej Szkole Podstawowej im. Przyjaźni Polsko - Węgierskiej w Przewodowie Poduchownym.
Jako poetka zadebiutowała w 1989 r. Publikując wiersz na łamach Tygodnika Ciechanowskiego. Wydała dwa tomiki poezji: Ceramiczne ogrody w 1996 r. I teraz jest cisza w 2007 r. Laureatka kilkunastu konkursów literackich.