Rozdziały składające się na tę książkę mają wspólny mianownik. Jest nim "nasza żydowskość". Nasza czyli ludzi, którzy funkcjonują po żydowsku w Polsce, będąc zarazem w pełni uczestnikami całości, jaką jest Polska.
Pisząc o jidyszkajt, upamiętnianiu Zagłady, Jedwabnem czy przemianach 1989 roku, stawiam się niepostrzeżenie w roli rzecznika takich Żydów "polsko-polskich" odmiennych od Żydów "polsko-izraelskich" czy "polsko-amerykańskich", dla których kultura polska nie jest punktem wyjścia.
Oczywiście nikt mnie nie upoważnił do bycia rzecznikiem, wyjaśniającym na czym polega w dzisiejszej Polsce żydowskość i towarzyszące jej dylematy. Opieram się na swoich doświadczeniach, czasem wprost je opisuję, a wszystkie prezentujene w tych esejach poglądy są moje.
Sądzę, że pod wieloma z nich podpisze się mnóstwo osób, lecz nie dążyłem do szczególnej reprezentatywności, choć rzecz jasna chciałbym, aby moje opinie podzielało jak najwięcej Żydów oraz nie-Żydów. Mam również poczucie, iż jest krąg ludzi raczej inteligentów, nie tylko Żydów dla których ważne są te same sprawy, co dla mnie, a moje rozważania są im bliskie.
Tytuł Nasza Żydowskość Autor Stanisław Krajewski Wydawnictwo Austeria EAN 9788361978442 ISBN 9788361978442 Kategoria Literatura, Religioznawstwo ilość stron 180 Format 14,5x20,5 cm Rok wydania 2010 Oprawa broszurowa