Pierwsza połowa XIII wieku przyniosła znaczące zmiany w Polsce i całej Europie, obejmujące stosunki społeczne, polityczne i kulturalne. Czy książę mazowiecki, Konrad, sprostał wymaganiom stawianym w jego czasach Nie raduje się on korzystną opinią w oczach Polaków, którzy od czasów rozbiorów pamiętają mu sprowadzenie nad Wisłę Krzyżaków.
Autor rozważa, jak władca Mazowsza oceniany był przez współczesnych, jakie odnosił sukcesy, jakie ponosił klęski, jaką stanowił osobowość, jak rysowała się jego postać na tle ówczesnych władców w Europie.
Henryk Samsonowicz (ur. 1930 r.), prof. Dr hab., należy do grona najwybitniejszych polskich mediewistów. Opublikował ok. 800 prac naukowych, typowo z dziedziny historii polskiego średniowiecza, w tym 16 książek i podręczników uniwersyteckich (najpowszechniej znana książka to Złota jesień polskiego średniowiecza).
Od 1980 r. Prof. Zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1980-1982 jego rektor, zaangażowany w działalność Solidarności, uczestniczący po jej stronie w obradach kolistego Stołu. Minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Członek Polskiej Akademii Umiejętności i Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Doktor honoris causa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Wrocławskiego.