Zabawa w teatrzyk kukiełkowy kształtuje wyobraźnię, pozytywnie wpływa na kreatywność, a także koncentrację. Przedstawienia tego typu rozwijają percepcję wzrokową i słuchową oraz wyciszają i uspokajają. To właśnie wokół scenariuszy teatrzyków kukiełkowych powstała niniejsza publikacja.
W jej skład wchodzą:
- książka zawierająca 6 scenariuszy rymowanych inscenizacji wraz ze skorelowanymi z nimi konspektami zajęć;
- płyta Data-PC, na której znajdują się pliki PDF z 70 czarno-białymi ilustracjami kukiełek i rekwizytów niezbędnych do wystawienia inscenizacji (asygnowane do samodzielnego wydrukowania i przygotowania wraz z uczestnikami zajęć);
- płyta Audio-CD z udźwiękowionymi inscenizacjami (w formie słuchowisk).
Scenariuszom inscenizacji towarzyszą konspekty zajęć. Każde zajęcia proponowane w książce składają się z trzech części:
- zajęcia wstępne wprowadzające dzieci w tematykę przedstawienia, podczas których wyprodukowane zostają prace plastyczne (potrzebne kukiełki i rekwizyty);
- zajęcia stanowcze, czyli przedstawienie teatralne, gdzie postacie animowane są przez osobę dorosłą (albo dwie osoby), a dzieci występują w roli widzów;
- zajęcia końcowe, w trakcie których nauczyciel prowadzi rozmowę kierowaną na temat przedstawienia oraz odkrywa i podsumowuje przesłanie płynące z inscenizowanej baśni, po czym przeprowadza zabawy pomagające w osiągnięciu założonego celu edukacyjnego.
Zaproponowane tu teatrzyki można demonstrujeć jednocześnie w przedszkolu, jak i w domu. Dzięki załączonej płycie CD starczy odtworzyć nagranie i poruszać kukiełkami zgodnie z ruchem scenicznym opisanym w książce. Można także zaangażować do inscenizacji aktorów – przedszkolaki bądź ich rodziców – i zaproponować teatr-pantomimę. Po zapoznaniu się z didaskaliami, aktorzy będą mogli odegrać przedstawienie bez konieczności uczenia się na pamięć rozbudowanych ról, a dzieci poćwiczą przy tym umiejętności naśladowania, wyrażania emocji, wczuwania się w sytuacje innych osób, rozwiną empatię.
Streszczenia baśni:
- Trzy dary – Król Birmy chce wydać za mąż swoją córkę Sarę. O rękę królewny stara się trzech braci. Wyruszają oni w drogę, by znaleźć dla niej unikatowy prezent. Baśń o braterskiej zgodzie i współpracy.
- Kalif bocian – Czasami chcielibyśmy stać się kimś innym… Kalif ma możliwość przeobrażenia się w dowolne zwierzę. Postanawia zamienić się w bociana. Niestety zapomina, jak brzmi zaklęcie, które miało przywrócić mu ludzką postać… Baśń o tym, co w życiu naprawdę się liczy i w czym należy szukać szczęścia.
- Zaczarowany pędzelek – Ubogi Ma Liang jest uzdolniony plastycznie. Marzy o tym, aby zostać wielkim malarzem. Aczkolwiek życie go nie rozpieszcza, on z pozytywnym nastawieniem stawia czoło niepowodzeniom. Spotkanie z Czarodziejem i niezwykły prezent odmieniają jego życie. Baśń o prawidłowych uczynkach i spełnianiu marzeń.
- Złota rybka – Biedny rybak, jak co dzień, wybiera się na połów. W jego sieci wpada tylko jedna rybka, lecz za to wyjątkowa – złota rybka spełniająca życzenia. Baśń z przesłaniem, iż należy doceniać to, co mamy, zamiast pragnąć coraz pokaźniejszego bogactwa.
- Hipek z czubkiem – W dwóch sąsiednich królestwach rodzą się dzieci – chłopczyk Hipolit i dziewczynka Adelajda. Każde z nich otrzymuje od wróżki niezwykły dar: Hipolit – mądrość, a Adelajda – piękno. Jednak jeszcze nie są tego świadomi, tymi prezentami będą mogli kogoś obdarzyć. Muszą jednak spełnić jeden warunek… Baśń o wartościach pokaźnie ważniejszych niż piękno fizyczne.
- Jest taki kwiat – Ślicznej królewnie niestety brakuje korzystnych manier. Okropnie traktuje każdego, kto stanie na jej drodze. Jest miła tylko dla ukochanych kwiatów. Pewnego dnia pojawia się enigmatyczny ogrodnik z magicznym kwiatem, który może odmienić jej życie. Baśń pokazująca niewłaściwe zachowania i ich konsekwencje.