Drugi tom z linii Plantageneci obejmuje długi okres panowania Henryka III (1216-1272). Thomas B. Costain, wykorzystując owoce długoletnich badań i swoje umiejętności powieściopisarskie, ponownie udowadnia, że lektura książki historycznej opartej na faktach może być perfekcyjną rozrywką.
W okresie, który obejmuje niniejszy tom, Anglia podjęła wędrówkę ku wolności, ustanawiając zasady rządów demokratycznych, które później zostały przyjęte poprzez cały świat. Angielscy uczestnicy krucjat przywieźli ze sobą do kraju pierwsze narzędzia, które pozwoliły całkowicie odmienić życie jego mieszkańców: zagraniczne książki, leki, mapy Wschodu i przyprawy, ale zarazem nowe heretyckie doktryny czy nawet nowe choroby. Choć wojny toczyły się tak samo jak wcześniej, a ignorancja nadal władała umysłami ludzi, to stulecie przyniosło im przebudzenie, które miało pchnąć ich ku pięknym postępom w dziedzinie sztuki, nauki, filozofii i teologii.
Jak zawsze w książkach Costaina, dzieje tej perfekcyjnej epoki poznajemy za pośrednictwem bogatej galerii postaci, równocześnie dużych, jak i niewiele znaczących. Znajdujemy tam między innymi obrazowe opisy słabego i wahającego się monarchy Henryka III oraz jego pięknej żony Eleonory Prowansalskiej, która stała się najistotniej znienawidzoną królową Anglii. Spotykamy znanego męża stanu i żołnierza Szymona de Montfort, którego osobista waśń z rodem królewskim przyniosła wojnę domową; odważnego duchownego Roberta Grosseteste’a, który ukazał swoim uczniom pierwsze przebłyski prawdy naukowej; Rogera Bacona, fascynującego, intrygującego uczonego o wielkim umyśle, który opracował zasady badań i eksperymentów, kładąc podwaliny pod naukowy postęp.
Thomas B. Costain pragnął przedstawić historię Anglii jako barwną i łatwą w odbiorze opowieść skupiającą się na ludziach. We wyśmienitym stuleciu, podobnie jak w Rodzie zdobywców, udało mu się w olśniewający sposób oddać dramatyzm i widowiskowość jednej z najważniejszych epok w dziejach tego kraju.
Thomas Bertram Costain (1885-1965) urodził się w Kanadzie, ale w 1920 roku uzyskał obywatelstwo Stanów Zjednoczonych. Poprzez niemało lat pracował jako dziennikarz i redaktor w gazetach kanadyjskich i amerykańskich. Przygodę z twórczością literacką rozpoczął dość późno, bo w wieku 57 lat, jednak to właśnie ona przyniosła mu największą sławę. Napisał mnóstwo książek historycznych, w tym typowo proces biograficzny poświęcony dynastii Plantagenetów, opublikowany jako Pageant of England (znany także pod tytułem The Plantagenets). Seria powstała w latach 1949-1962 i złożona jest z czterech tomów. Pierwszy ukazał się w Wydawnictwie Bez Fikcji pod tytułem Ród zdobywców. Oprócz literatury faktu Costain napisał mnóstwo powieści historycznych. Do najpopularniejszych należą romans For My Great Folly (1942) oraz powieści przygodowe The Black Rose (1945) i Silver Chalice (1952; w Polsce opublikowana jako metaliczny Kielich). Dwie ostatnie w związku z sukcesem wydawniczym zostały sfilmowane.
Tytuł świetne stulecie. Plantageneci. Tom 2 Autor Thomas B. Costain Tłumacz Katarzyna Mróz- Mazur Wydawnictwo Bez Fikcji EAN 9788381783989 Kategoria Literatura\Powieść linia Plantageneci ilość stron 486 Rok wydania 2021 Oprawa Miękka Wydanie 1