"Rumuńska część Karpat od kilku lat coraz częściej przyciąga polskich górołazów. Region ten to jednak wciąż turystyczna terra incognita, odwiedzana przede wszystkim przez poszukiwaczy przygód, koneserów pięknych krajobrazów, barwnej kultury ludowej i wciąż dzikiej, pierwotnej przyrody.
Niniejszy przewodnik to pierwsza w polskiej literaturze przedmiotu publikacja przybliżająca w sposób kompleksowy najciekawsze zakątki tego nieszablonowego regionu Europy. Zapraszamy do wędrówki poprzez 23 rumuńskie pasma.
Rozległe połoniny, skalne granie i krasowe wąwozy czekają! O autorach Maria Czub - kobieta, która nie jest w stanie wysiedzieć długo w jednym miejscu. Z wykształcenia kulturoznawczyni, choć bezspornie woli przyrodę od szerokiego miasta (i ubłocone buciory od szpilek).
Od 2011 r. Pracuje w branży turystycznej, m.in. Jako przewodniczka beskidzka i miejska po Krakowie. Miłośniczka i pasjonatka Rumunii, odkąd dane jej było studiować w Sybinie (2008). Od tej pory niejednokrotnie tu powraca, nie tylko prywatnie, ale także jako przewodniczka turystyczna i górska z miejscowymi uprawnieniami.
W Rumunii czuje się jak w domu, choć to fascynujące miejsce wciąż potrafi ją zaskoczyć. Jako standardowy zmarzluch, zimą poszukuje słońca w ciepłych krajach, po których podróżuje także w charakterze pilota wycieczek.
Uwielbia wyzwania, poznawanie innych kultur, nurkowanie, taniec, aktywności wyzwalające adrenalinę i intensywne smaki różnych kuchni świata. Różne doświadczenia zdobywała podczas samotnych kilkumiesięcznych włóczęg po Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej i Azji.
Mimo to spomiędzy kilkudziesięciu odwiedzonych krajów najbliższa jej sercu pozostaje Rumunia. Aleksander Dymek - z wykształcenia historyk, a,,od zawsze" turysta, który przewędrował najróżniejsze masywy górskie, ale serce pozostawił w Karpatach.
Turystyczną pasją dzieli się z innymi jako przewodnik beskidzki, oprowadza także po Krakowie (bynajmniej nie tylko z racji adresu zameldowania) i prowadzi liczne wycieczki zagraniczne - jako organizator mający własne biuro turystyczne.
Możliwość bycia,,w terenie" daje mu spełnienie zawodowe, dzięki któremu robi to, co lubi i lubi to, co robi. Rozkochany w Rumunii od 1992 r., czyli od pierwszego wejrzenia. Konsekwentnie pogłębiając wiedzę o tym fascynującym zakątku Europy (zwanym poprzez niego fenomenem kulturowym), w 2007 r.
uzyskał rumuńską licencję przewodnicką jako przewodnik turystyczny po kraju i przewodnik górski. Jeden z ludzi pozytywnie,,zakręconych" Rumunią, członek Towarzystwa Karpackiego, stowarzyszenia Res Carpathica i Towarzystwa Polsko-Rumuńskiego.
Urodzony optymista, który choćby w czasach ponurej pandemii cieszył się, że mógł być współautorem tego przewodnika.