Publikowana po raz pierwszy w jednym tomie przeróżna publicystyka Władysława Broniewskiego przedstawia poetę jako wnikliwego obserwatora życia kulturalnego i społecznego Drugiej Rzeczypospolitej i Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej,w głównej mierze jako człowieka stojącego na pierwszej linii wydarzeń.
Broniewski pisze nie tylko o literaturze, filmie i teatrze, ale komentuje także wydarzenia historyczne, analizuje dramatyczne zagubienie ideowe młodzieży akademickiej u progu niepodległości, omawia wątpliwości związane z sytuacją Polski na przełomie lat 30.
XX wieku, z przerażeniem obserwuje niewygasłą pomimo doświadczeń II wojny światowej i Zagłady atmosferę antysemityzmu. Władysław Broniewski - najwybitniejszy polski poeta proletariacki, stwarzał w nurcie poezji przełomowej, tłumaczył literaturę rosyjską i niemiecką.
Walczył w Legionach Piłsudskiego i armii Andersa. W 1925 roku wraz z S. Standem i W. Wandurskim opublikował Trzy salwy, pierwszy polski manifest poetów proletariackich. Jego bodaj najsłynniejszym utworem jest napisany w kwietniu 1939 roku apel do narodu pt.
Bagnet na broń. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazał się dobór tekstów prozatorskich i dramatycznych Stanęła naga..., pierwsze pełne wydanie Pamiętnika i zbiór listów Janiny i Władysława Broniewskich pt.
Miłość jest nieprzyjemna. Listy ze wspólnego życia. Tytuł Publicystyka Autor Władysław Broniewski Wydawnictwo Wydawnictwo Krytyki Politycznej EAN 9788364682964 ISBN 9788364682964 Kategoria Literatura\Publicystyka liczba stron 800 Format 14.5x21x3.3 cm Rok wydania 2016 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 0.614 kg