„C.k. Kuchnia” to nie tylko książka kucharska,również opowieść o czasach, gdy Europa Środkowa stanowiła jedność pod berłem Habsburgów. Amatorzy kulinariów odnajdą na jej łamach 84 przepisy z tamtych czasów i tamtych ziem, od Adriatyku po Karpaty.
Przepisy reprezentatywne dla dzisiejszych kuchni narodowych - węgierskiej, czeskiej, rumuńskiej, austriackiej, bośniackiej, słowackiej czy też północnowłoskiej - kiedyś zwanych po prostu c.k. Kuchnią. Ci wszyscy, którzy nad gotowanie przedkładają historię, również nie powinni być zawiedzeni.
Każdą kuchenną receptę poprzedzają bowiem krótkie historie, których bohaterami są monarchowie, arcyksiążęta, popularni wodzowie i herosi oręża i zwykli obywatele naddunajskiej monarchii. Niektóre z owych historii rzeczywiście miały miejsce, niektóre zrodziła tylko wyobraźnia autora, choć trzeba z całą sumiennością zaznaczyć,została ona zapłodniona przez lekturę memuarów i gazet sprzed pierwszej wojny światowej.
Najpochlebniejsi recenzenci przyrównują fason autora do niezpomnianej frazy Jaroslava Haška, przed czym autor się broni, a powoduje nim nie tylko wrodzone głębokie poczucie skromności,również pamięć o ochotniczej służbie Haška w Armii Czerwonej w charakterze politruka.
„C.k. Kuchnię” nieporównanie ozdobił akwarelami Andrzej Zaręba, artysta od lat współpracujący z Robertem Makłowiczem i dzielący z nim gorące uczucia do Austro-Węgier.