Książka prezentuje wyniki przeprowadzonych w Polsce i Austrii badań empirycznych dotyczących ładu korporacyjnego i finansowania przedsiębiorstw rodzinnych, których interpretacja oparta jest na znacznej literaturze światowej, a także wtórnych informacji statystycznych.
Przedstawiono w niej pojęcie i znaczenie gospodarcze firm rodzinnych, ich struktury kapitałowe, politykę dywidend, zarządzanie finansami i relacje z bankami oraz kwestie związane z ładem korporacyjnym oraz kontrolą procesów ekonomicznych i pozaekonomicznych zachodzących w przedsiębiorstwach rodzinnych.
"Specyfika zarządzania przedsiębiorstwem rodzinnym powoduje, że staje się ono wyjątkowo modnym przedmiotem rozważań naukowych. Najwięcej jednak uwagi poświęca się problematyce odmienności struktur organizacyjnych tych przedsiębiorstw, problemom przedsiębiorstwa, sukcesji, w wyraźnie mniejszym stopniu problemom finansowania tych przedsiębiorstw oraz ładu korporacyjnego w tego typu przedsiębiorstwach.
Z tego punktu widzenia książka wypełnia w pewnym stopniu lukę, która wciąż występuje w polskiej literaturze. Jest to niewątpliwy walor opracowania. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, iż mamy tu swego typu dwugłos, a więc analizę porównawczą omawianych zjawisk w Polsce i w Austrii." Prof.
zw. Dr. Hab. Jerzy Różański, Katedra Finansów i Strategii Przedsiębiorstwa, Uniwersytet Łódzki Powyższy opis pochodzi od wydawcy.