Podręcznik Chemia 1 został przygotowany dla uczniów pierwszej klasy liceów ogólnokształcących i techników. Poziom rozszerzony gromadzi treści pozwalające zrealizować wymagania przewidziane w podstawie programowej na ten poziom i efektywnie przygotować się do matury.
Podręcznik stanowi wprowadzenie do podstawowych praw chemii, demonstrując ją na trzech płaszczyznach: mikroskopowego świata atomów, cząsteczek i jonów, makroskopowego świata substancji chemicznych, ich cechy i przemian oraz umownego świata symboli pierwiastków, wzorów i równań chemicznych.
Autorzy nawiązują do najnowszych osiągnięć naukowych z jednej strony, a z drugiej liczne zadania skłaniają do kreatywnego myślenia i zastosowania wiedzy w praktyce. Podręcznik składa się z 4 rozdziałów: 1.
Atomy, cząsteczki i stechiometria chemiczna. 2. Budowa atomu. 3. Wiązania chemiczne. Oddziaływania międzycząsteczkowe. 4. Kinetyka i statyka chemiczna. Energetyka reakcji chemicznych. Co wynajdziesz w podręczniku: - definicje, prawa i zasady do zapamiętania wskazano kolorową czcionką, - doświadczenia służą poręcznym działaniom umożliwiającym zrozumienie zagadnień chemicznych, - tabele pomogą w usystematyzowaniu wiedzy, - rozwiązania przykładów do prześledzenia umożliwią opanowanie rozwiązywania zadań i wykonywania obliczeń, - zadania do rozwiązania i blok Podsumowanie przed sprawdzianem zawierający zadania pomagające utrwalić wiadomości, - grafiki i infografiki uświadamiające istotę zjawisk chemicznych, - wskazówki Na tej lekcji służące rozpoczęciu omawiania nowych tematów, - hasła na marginesach umożliwiające prędkie odnajdywanie treści, - w tekście znajdują się wytłuszczenia do prędkiego odnajdywania pokaźnych zagadnień, pojęć i nazw, - podsumowania lekcji będące wsparciem w trakcie samodzielnej nauki.
Prof. Dr hab. Inż. Marek Kwiatkowski, dr Małgorzata Czaja i dr Bożena Karawajczyk - na co dzień współpracują z licznymi szkołami w ramach praktyk, wykładów i warsztatów dla uczniów oraz imprez popularyzujących naukę wśród młodzieży.
Są autorami podręczników, zbiorów zadań, opracowań multimedialnych oraz innych publikacji asygnowanych jednocześnie dla uczniów, jak i nauczycieli. Jako członkowie Zakładu Dydaktyki i Popularyzacji Nauki odpowiadają za kształcenie przyszłych nauczycieli chemii na tym wydziale.
A zwykle są doświadczonymi nauczycielami akademickimi Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.