To bez wątpienia najpełniejsza, jaka się dotychczas ukazała w literaturze światowej, historia przebiegu rozłamu chińsko- radzieckiego. Lektura wyjątkowej wartości poznawczej. Daje klucz do zrozumienia rzeczywistych przyczyn tego sporu, ich w środku politycznych uwarunkowań, motywów działań zewnętrznych, a także wpływu czynnika ludzkiego na jego przebieg i koloryt, eksponując aspekt psychologiczny charakterów i zachowań przywódców: Mao Zedonga i Nikity Chruszczowa.
Rozłam chińsko-radziecki stanowi bez dwóch zdań najważniejszą stronicę toczącej się w obozie realnego socjalizmu zimnej wojny, która zapoczątkowała całkowitą meandrów i zadziwiających zwrotów, lecz nieuchronną drogę do rozpadu świata dwubiegunowego i załamania powojennego jałtańskiego porządku.
Książka oparta na najbogatszym i najszczególniej wiarygodnym materiale dokumentacyjnym pochodzącym z odtajnionych archiwów partyjnych i państwowych, wywiadów i wspomnień bezpośrednich uczestników tych wydarzeń nie tylko z Pekinu i Moskwy, ale także z relacji i raportów ich sojuszników i przeciwników.
Prof. Jan Rowiński Instytut Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego