Fryderyk Chopin (1810–1849) – kompozytor i pianista niezwykły. „Kapelusze z głów, to geniusz" – stwierdził już jego rówieśnik Schumann, gdy zaledwie zetknął się z jego muzyką. Od pierwszej połowy XIX wieku, kiedy ów geniusz fortepianu zaczarował Europę, nic się nie zmieniło.
Jedynie to, że oprócz Europy uwielbia go także reszta świata. Urokowi jego twórczości ulegają kolejne pokolenia pianistów i melomanów. Polski i uniwersalny, nasz i wszystkich. Równie bliski i kochany.
Tyle już o nim napisano. Czy można jeszcze więcej, lepiej, inaczej? Jakub Puchalski szuka prawdy o Chopinie w listach, tekstach z epoki i w samej jego muzyce, a przez interesujące konteksty i porównania nie tylko ukazuje przekraczanie poprzez twórcę granic swojej epoki, lecz także pozwala nam lepiej zrozumieć jego fenomen.
Wnikliwie słucha, dzięki temu odkrywa twórcę natchnionego i jednocześnie skupionego na formie, o czym opowiada nam w sposób prosty, bez sięgania po specjalistyczne pojęcia. W trakcie tej lektury jesteśmy naprawdę blisko Chopina!
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.