Hal Arkowitz i Scott Lilienfeld od roku 2006 prowadzą w,,Scientific American Mind" rubrykę,,Fakty i fikcje" poświęconą psychiatrii i psychologii. W książce Zdrowie psychiczne. Mity i fakty znalazły się wybrane teksty publikowane wcześniej w tej rubryce, zaktualizowane o najnowsze badania i teorie oraz kilka tekstów napisanych specjalnie z myślą o publikacji w książce.
Kolejne rozdziały poświęcone są poszczególnym aspektom zdrowia psychicznego i terapii - łącznie 51 mitom wybranym spomiędzy tych, które wokół ludzkiej psychiki krążą, i temu, co o tych mitach ma do powiedzenia nauka.
Dowiadujemy się zatem pomiędzy innymi, co dziś naukowa psychologia i psychiatria mówią o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, ADHD, chorobie dwubiegunowej, anoreksji i bulimii, psychopatii, samobójstwach...
A przy okazji autorzy (Hal Arkowitz jest także psychoterapeutą i prowadzi praktykę kliniczną) radzą czytelnikom, czym się kierować, poszukując pomocy w problemach natury psychicznej. Wstęp do wydania polskiego napisał od lat współpracujący ze Scottem Lilienfeldem dr Tomasz Witkowski, autor (pomiędzy innymi) Zakazanej psychologii.
Hal Arkowitz, Ph.D., Emeritus Associate Professor na University of Arizona. Absolwent New York University, doktorat z psychologii klinicznej obronił na University of Pennsylvania. Jako psychologa-naukowca interesuje go na ogół problem zmiany - jak ludzie się zmieniają i dlaczego nie udaje im się zmienić.
Jest autorem licznych artykułów i kilku książek, w których zajmował się zaburzeniami lękowymi, depresją, psychoterapią i motywacją. Przez ponad dziesięć lat był redaktorem naczelnym,,Journal of Psychotherapy Integration".
Prowadzi własną praktykę kliniczną, a oprócz tego zajmuje się problemem integracji podejścia naukowego i terapii w psychologii klinicznej. Scott Lilienfeld, Ph.D., Samuel Candler Dobbs Professor of Psychology na Emory University w Atlancie.
Ukończył Cornell University (1982), doktorat z psychologii klinicznej obronił w roku 1990 na University of Minnesota. Dr Lilienfeld jest zastępcą redaktora naczelnego,,Journal of Abnormal Psychology", wcześniej był poprzez długi czas prezesem Society for a Science of Clinical Psychology oraz Society for the Scientific Study of Psychopathy.
Opublikował ponad trzysta artykułów poświęconych zaburzeniom osobowości (przede wszystkim psychopatii), zaburzeniom dysocjacyjnym, klasyfikacji zaburzeń w psychiatrii, pseudonauce w psychologii i psychiatrii oraz podejściu opartemu na dowodach naukowych (evidence-based approach) w psychologii klinicznej.
Jest współautorem kilkunastu książek, z których po polsku ukazały się jak dotąd 50 znacznych mitów psychologii lubianej i Pranie mózgu.