Mapa obejmuje Białowieski Park Narodowy i okalający ją obszar Puszczy Białowieskiej, w tym pewną część po stronie białoruskiej. Staranna i aktualna publikacja, zawierająca na dodatek plan Białowieży. Dzisiejsza Puszcza Białowieska to rozległy kompleks leśny o powierzchni 150'000 ha, podzielony granicą państwową na część polską oraz białoruską.
Dzięki szczególnemu biegowi historii, kompleks ten ostał się działalności człowieka i - co ważne - w wielu fragmentach zachowały się lasy naturalne o cechach lasu pierwotnego, a więc odpowiada polskiej nazwie puszcza.
Od innych kompleksów leśnych w Polsce, Puszcza Białowieska różni się niedużym rozczłonkowaniem, a także niewielką ilością enklaw i polan we wnętrzu lasu. Na największej z nich Polanie Białowieskiej, położona jest wieś Białowieża.
Cała polska część Puszczy uczestniczy w światowym projekcie badawczym UNESCO jako rezerwat biosfery i jest włączona do europejskiej sieci organicznej NATURA 2000 jako Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk i Specjalny Obszar Ochrony Ptaków.
Zachodnia część Puszczy jest zarządzana przez Białowieski Park Narodowy. Wschodnia część Puszczy Białowieskiej wraz z terenami przyległymi generuje Państwowy Park Narodowy Bieławieżskaja Puszcza, w którym wydzielono strefy o rozmaitym reżimie ochronnym: ochrony ścisłej, regulowanego użytkowania, masowej turystyki i rekreacji oraz gospodarczą.
Najnowsze wydanie mapy uwzględnia także udostępnioną do zwiedzania w ruchu bezwizowym białoruską część Puszczy Białowieskiej. Na rewersie mapy pokazano polecaną trasę zwiedzania i warunki przekroczenia granicy.
Całość uzupełnia informator z opisami i zdjęciami.