W jakiego Boga wierzą naukowcy$813 Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań$814 Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce$815 Co nauka może dać teologii$816 Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu zahacza o herezję$817 Michał Heller w pasjonującej rozmowie z włoskim dziennikarzem Giulio Brottim opowiada o dwóch na pozór wykluczających się wartościach, które ukształtowały jego życie: religii i nauce.
Wybitny uczony wspomina też wydarzenia ze swojego życia: trudy dzieciństwa na Syberii, studia, pracę duszpasterską i naukową w czasach komunizmu, a także dzieli się refleksją nad kondycją współczesnego chrześcijaństwa i powszechnej znajomości nauki.
/ spośród moich licznych fascynacji dwie okazały się wyjątkowo uporczywe i odporne na upływanie czasu: nauka i religia. Moją wadą jest to, że jestem zbyt ambitny. Zawsze chciałem robić tylko rzeczy najważniejsze.
A czy może być coś ważniejszego od nauki i religii$818 Nauka daje nam Wiedzę, a religia daje nam Sens. Zarówno Wiedza jak i Sens są koniecznymi warunkami godnego życia. I jest paradoksem, iż obie te wartości niejednokrotnie pozostają w konflikcie.
Nierzadko spotykam się z pytaniem: jak potrafię je godzić$819 Gdy takie pytanie bywa zadawane poprzez naukowca albo filozofa, nieodmiennie dziwię się, jak wykształceni ludzie mogą nie dostrzegać, że nauka nie czyni nic innego, jak tylko eksploruje Dzieło Stworzenia./ ks.
prof. Michał Heller,,/z reguły dialog między nauką a wiarą przypomina rozmowę dwóch głuchych - rzadko spotyka się osoby, które łączą w swoim życiu naukę i wiarę: jedną z nich jest ks. Heller"/ Il Manifesto Prof.
Michał Heller (ur. 1936), uczony, kosmolog, filozof i teolog, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dojrzeć dzieła sztuki, a pokaźnych fizyków uważa za perfekcyjnych artystów stwarzających swe kompozycje z liczb i matematycznych formuł.
Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego. W 2008 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Templetona, przyznawaną osobowościom, które wnoszą,,nieszablonowy wkład w postęp badań i odkryć dotyczących rzeczywistości duchowej".
Nakładem Copernicus Center Press ukazały się jego książki /Sens życia i sens wszechświata/ oraz wybór kazań /10:30 u Maksymiliana.